Wymuszone transfery z OFE do ZUS. Duże straty przyszłych emerytów

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   10 lutego 2016 15:39


Wymuszone transfery z OFE do ZUS. Duże straty przyszłych emerytów Mechanizm suwaka wymusza transfer oszczędności z OFE do ZUS nawet w przypadku bessy. Fot. Fotolia

Oszczędności zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych, bez względu na koniunkturę na rynku, są regularnie transferowane do ZUS. Wymusza to tzw. mechanizm suwaka, który tym samym obniża przyszłe świadczenia.

Jak wyliczyła „Rzeczpospolita", z powodu wprowadzenia mechanizmu suwaka od maja 2015 r. do stycznia 2016 r. przyszli emeryci stracili łącznie prawie 200 mln zł. Każdy klient OFE, który został objęty mechanizmem suwaka, jest na minusie 130 zł. Takich osób jest prawie półtora miliona.

Kapitał zgromadzony w OFE jest na dziesięć lat przed emeryturą stopniowo przenoszony do ZUS. Co miesiąc część zgromadzonych środków (w pierwszym miesiącu 1/120, w następnym 1/119 itd.) zostaje przelana do ZUS i zamieniona na księgowy zapis na subkoncie, który w przyszłości będzie zaliczony do emerytalnego kapitału początkowego.

Reforma OFE zmusiła fundusze do lokowania środków przede wszystkim w akcje, więc w czasie spadków na giełdzie spada też wartość ich jednostek. W konsekwencji do ZUS trafia mniej środków, niż gdyby do rozliczeń dochodziło w czasie hossy. Zapis księgowy w zakładzie jest więc odpowiednio mniejszy, co przekłada się na niższy kapitał początkowy i zmniejszone w przyszłości świadczenie emerytalne.

Przed zmianami z lutego 2014 r. klient OFE teoretycznie nawet po przejściu na emeryturę mógł zrezygnować z wypłat z OFE, jeśli w danym momencie z powodu bessy wyjście z inwestycji było nieopłacalne. 

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.