Wyrok ETPC: emeryt może dorabiać także w sektorze publicznym

FINANSE

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Seniora   17 grudnia 2015 11:02


Wyrok ETPC: emeryt może dorabiać także w sektorze publicznym Wyrok trybunału wskazuje, że odmienne traktowanie ubezpieczonych w zależności od tego, gdzie dorabiają, będzie niezgodne z europejskim prawem. Fot. Fotolia

15 grudnia 2015 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że skoro emeryci dorabiający w sektorze prywatnym pobierają świadczenia, to odbieranie emerytury tym, którzy pracują w sektorze publicznym, jest formą dyskryminacji.

Sprawa dotyczyła Węgier. Zgodnie z obowiązującymi tam prawem jeśli emeryt pracuje w sektorze prywatnym, może pobierać świadczenie. Jeśli jednak pracodawca jest z sektora publicznego, emerytura nie była wypłacana - uznano, że budżetu nie stać na płacenie z dwóch źródeł.

ETPC stwierdził, że narusza to art. 1 protokołu nr 1 do europejskiej konwencji (prawo własności) i art. 14 konwencji (zakaz dyskryminacji).

Jak twierdzi Gazeta Prawna, wyrok ten ma bardzo duże znaczenie dla potencjalnych zmian w polskim systemie emerytalnym - jest jasną wskazówką, że odmienne traktowanie ubezpieczonych w zależności od tego, gdzie dorabiają, będzie niezgodne z europejskim prawem. Jak ustaliła GP, najbardziej prawdopodobny scenariusz przewiduje, że dorabiać będą mogły wyłącznie osoby o niższych świadczeniach. Również takie rozwiązanie może w przyszłości budzić prawne wątpliwości.

Obecnie polskie przepisy ograniczają możliwość dorabiania przez osoby, które pobierają już świadczenia, ale wtedy, gdy nie osiągnęły one powszechnego wieku emerytalnego. Dorabianie powyżej 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznie skutkuje pomniejszeniem lub zawieszeniem emerytury.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.