Wyższe świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych? Resortowy zespół przygotuje zmiany
Autor: PAP/Rynek Seniora   14 stycznia 2016 15:06

W MRPiPS powstał zespół, który ma wypracować zmiany w świadczeniach dla opiekunów osób niepełnosprawnych - poinformował w czwartek (14 stycznia) w Sejmie wiceminister pracy Bartosz Marczuk. Resort chce też spotkać się ze środowiskiem opiekunów i wysłuchać ich propozycji.

Obecnie osoby opiekujące się dorosłą osobą niepełnosprawną w tym samym wieku są w systemie świadczeń różnie traktowane w zależności od tego, czy niepełnosprawność ich podopiecznego powstała przed, czy po osiągnięciu przez niego dorosłości. W październiku 2014 r. zakwestionował to Trybunał Konstytucyjny, orzekając, że uzależnienie świadczenia dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność, jest niezgodne z konstytucją.

Ustawa podzieliła opiekunów
O realizację wyroku TK, który dotyczył znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych (obowiązującej od początku 2013 r., pozbawiającej część opiekunów prawa do świadczeń pielęgnacyjnych), pytał w czwartek w Sejmie klub Nowoczesna. Jak mówiła przedstawicielka wnioskodawców Kornelia Wróblewska, ustawa podzieliła opiekunów na tych, którzy zajmują się niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi, spowodowała obniżenie świadczenia dla osób zajmujących się niepełnosprawnymi, którzy ukończyli 18 lat.

- Większość tych dzieci - bez względu na to czy mają lat 15, czy 30, a nawet 50 - zdaniem rodziców, nadal są to dzieci, które wymagają stałej opieki i wsparcia. W związku z tym te koszty utrzymania wcale się nie zmieniają - mówiła Wróblewska. Przekonywała, że po skończeniu przez dziecko 18 roku życia wcale nie mają więcej czasu, a koszty utrzymania dorosłej osoby niepełnosprawnej bardzo często są dużo wyższe niż koszty utrzymania dziecka niepełnosprawnego.

Pytała, czy minister rodziny zamierza wykonać wyrok TK i na jakim etapie są prace legislacyjne w tym zakresie. Zaznaczyła, że w poprzedniej kadencji Sejmu posłowie PiS byli w kontakcie w opiekunami osób niepełnosprawnych i apelowali o poprawę ich sytuacji.

- Mam nadzieję, że okażemy trochę więcej empatii i zrozumienia dla osób, które są w trudnej sytuacji, ponieważ każdy z nas nie zna dnia ani godziny i może się znaleźć w swoim życiu w takim momencie, kiedy będzie potrzebował dokładnie takiego wsparcia - dodała Wróblewska. Apelowała o pracę nad systemem wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów ponad podziałami i z empatią.

Zespół rozwiąże problem
Wiceminister Marczuk przypomniał, że według TK kryterium dochodowe przy ustalaniu wsparcia dla opiekunów jest zasadne i może być przez rząd stosowane, bo umożliwia skierowanie odpowiedniej pomocy do osób w trudnej sytuacji materialnej. Dodał, że Trybunał uznał również, że preferencyjne traktowanie dzieci jest dopuszczalne, a ochrona praw nabytych - konieczna.

Marczuk relacjonował, że po orzeczeniu TK w ministerstwie poprzedniej kadencji powstał projekt ustawy, był on szeroko był konsultowany i było do niego dużo zastrzeżeń - głównie dotyczących kryterium dochodowego i różnicowania świadczenia w zależności od wieku podopiecznego.

Jak podkreślał, resort rodziny zdaje sobie sprawę z wagi problemu i konieczności niezwłocznego podjęcia prac. Poinformował, że 8 stycznia powołany został zespół ds. rozwiązań systemowych dla osób niepełnosprawnych. - Jego zadaniem będzie przegląd i analiza tego, co obecnie jest na stole (...) i wypracowanie rozwiązania - powiedział Marczuk.

Pierwsze posiedzenie zespołu ma się odbyć 21 stycznia. W imieniu minister rodziny Elżbiety Rafalskiej zadeklarował chęć spotkania ze środowiskami opiekunów. - Jesteśmy otwarci na wszystkie sugestie - zaznaczył. Dopytywany, kiedy to spotkanie miałoby się odbyć, Marczuk powiedział, że "bez zbędnej zwłoki", najprawdopodobniej w tym miesiącu.

Zapewnił posłów, że rząd wypełni wyroki TK i będzie chciał wypracować nowe rozwiązania ws. opiekunów osób niepełnosprawnych. Zaznaczył też, że przy ich opracowywania powinno się wziąć pod uwagę stopień niesamodzielności podopiecznego.

Trudne rozmowy, zróżnicowane świadczenia
Podczas pytań posłowie opozycji zwracali Marczukowi uwagę, że rozmowy z tym środowiskiem były trudne m.in. z powodu różnic, jakie prezentowali sami zainteresowani. Jak mówiła Magdalena Kochan z PO, jedni chcieli omawiać tylko kwestie świadczenia, inni traktowali je jako jedną z form pomocy państwa.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.