Wzrosną wydatki na opiekę, spadną na renty i emerytury

FINANSE

Autor: Pracodawcy RP, MK/Rynek Seniora   22 czerwca 2015 14:18


Wzrosną wydatki na opiekę, spadną na renty i emerytury

Perspektywa nieuchronnego wzrostu wydatków związanych ze starzeniem się społeczeństwa jest poważnym wyzwaniem dla pracodawców, pracowników oraz sektora finansów publicznych - ocenia Damian Olko, ekspert ds. badań i analiz Pracodawców RP.

Olko przypomina, że w porównaniu do mieszkańców Europy Zachodniej polskie społeczeństwo jest wciąż dość młode, ale zaczyna się starzeć coraz szybciej.  - Mediana wieku dla całej ludności Polski wyniosła w 2013 r. prawie 39 lat, a więc o 7 lat więcej niż na początku transformacji - informuje.

- Choć fakt wydłużania się życia przeciętnej Polki i Polaka jest pozytywnym zjawiskiem, bo odzwierciedla poprawę poziomu życia, to jednak rodzi on poważne wyzwania przed publicznym system ubezpieczeń społecznych i ochrony zdrowia - dodaje.

Ekspert Pracodawców RP wymienia dwa czynniki, które będą miały istotny wpływ na przyspieszenie procesu starzenia się naszego społeczeństwa. Chodzi o niski (w granicach 1,2-1,3 dziecka na kobietę) poziom dzietności oraz wysoką emigracja ludzi młodych.

Dodatkowo, od 2020 r. wiek emerytalny zaczną osiągać pierwsze roczniki wyżu demograficznego, co będzie skutkowało silnym wzrostem wydatków na świadczenia dla seniorów - zarówno emerytalne, opiekuńcze, jak i zdrowotne.

Wydatki na ochronę zdrowia na stałym, niskim poziomie
Jak informuje Damian Olko, Polacy, w porównaniu do obywateli krajów rozwiniętych i średnio rozwiniętych wydają bardzo mało na ochronę zdrowia.  - Dotyczy to całkowitych wydatków, a więc zarówno w ramach prywatnej, jak i publicznej ochrony zdrowia - wyjaśnia. - Luka pomiędzy wydatkami w relacji do PKB w Polsce i krajach OECD sięga ok. 2 pkt proc. PKB i na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia utrzymuje się na stałym poziomie - tłumaczy.

W ocenia eksperta Pracodawców RP praktyka ostatnich lat pozwala zaryzykować tezę, że wydatki na ochronę zdrowia (zwłaszcza publiczne) traktowane są w Polsce jak zło konieczne, a nie jak potrzebna inwestycja, pozwalająca wydłużyć aktywność zawodową i społeczną.   

- Obecne niedofinansowanie opieki lekarskiej jest jedynie pozorną oszczędnością, ponieważ w literaturze wielokrotnie dowodzono, że wydatki na profilaktykę zwracają się dzięki niższym wydatkom na pacjentów w podeszłym wieku - uważa.  

Wzrosną wydatki na opiekę, spadną na emerytury
Gorszy stan zdrowia z powodu bardzo ograniczonych środków skutkuje nie tylko skróceniem aktywności zawodowej, lecz także szybszym spadkiem kapitału ludzkiego, a więc wszelkich umiejętności i posiadanej wiedzy u osób w wieku 55 plus.

- W skrajnym przypadku podnoszenie ustawowego wieku emerytalnego przyniesie niewielkie efekty, jeśli wiele osób postara się uzyskać świadczenie rentowe i opuści rynek pracy - uważa Damian Olko.

Ekspert przytacza wyniki międzynarodowych analiz, które wskazują na to, że wskutek niedofinansowania ochrony zdrowia oraz braku (do niedawna) polityki senioralnej jakość życia polskich seniorów jest prawie najniższa w Europie.  - Według Active Ageing Index Polska w 2014 r. zajęła 27. miejsce na 28 państw UE, wyprzedzając jedynie pogrążoną w głębokim kryzysie Grecję - informuje.  

- Według szacunków dla Polski w ramach Ageing Working Group do 2060 r. wydatki na ochronę zdrowia wzrosną o 2,2 pkt proc. PKB, a więc niemal o tyle, ile wynosi obecnie różnica w wydatkach względem średniej OECD - dodaje.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.