Z pomocą notariusza przejęła majątek 89-latki - stanie przed sądem
Autor: PAP/Rynek Seniora   03 lipca 2015 09:55

Przed łódzkim sądem stanie 61-latka oskarżona o to, że wykorzystując zły stan psychiczny 89-letniej sąsiadki, doprowadziła ją do podpisania kilku aktów notarialnych, przejęła władzę nad jej majątkiem i stała się jej jedyną spadkobierczynią. Chodziło o majątek wart ponad 1 mln zł.

Aktem oskarżenia objęta została także notariusz oraz dwie pracownice kancelarii notarialnej, którym zarzucono przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz poświadczenia nieprawdy. Notariusz oskarżona została także o pomoc w oszustwach.

Głównej oskarżonej grozi do 15 lat więzienia, notariusz - do 10 lat, a pozostałym - do pięciu lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia w tej sprawie Prokuratura Rejonowa Łódź-Śródmieście skierowała już do Sądu Okręgowego w Łodzi - powiedział w piątek (3 lipca) rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania.

Zawiadomienie w tej sprawie złożyła, mieszkająca w Warszawie, 84-latka podejrzewając, że jej 89-letnia kuzynka z Łodzi - majętna wdowa po pracowniku naukowym - mogła paść ofiarą oszustów. Kobieta od kilku miesięcy nie mogła dodzwonić się do kuzynki, a telefon odbierała nieznana jej kobieta, która przekonywała, że 89-latka śpi bądź nie ma jej w domu.

Dodatkowo w warszawskim mieszkaniu należącym do wdowy, w którym znajdowały się cenne przedmioty, wymieniono zamki, a z relacji sąsiadów wynikało, że pojawiły się tam obce osoby, które wyniosły z niego "wypchane torby".

Kiedy łódzka policja - po zawiadomieniu - próbowała przesłuchać 89-latkę, okazało się, że logiczny kontakt z nią jest niemożliwy. Kolejne przesłuchanie odbyło się już w obecności psychologa i psychiatry. W pierwszych zeznaniach kobieta zaprzeczała, aby kogokolwiek upoważniła do dysponowania majątkiem.

Według ustaleń prokuratury okazało się jednak, że po śmierci męża bardzo zbliżyła się do niej 61-letnia sąsiadka. Z własnej inicjatywy zaczęła opiekować się starszą panią i pomagać jej w załatwianiem spraw majątkowych. W formie aktów notarialnych, w sierpniu i we wrześniu 2014 r., w mieszkaniu kobiety i przy udziale kancelarii notarialnej, spisano trzy pełnomocnictwa.

Jedno upoważniało 61-latkę do opieki (z datą o 2 lata wcześniejszą), a dwa kolejne do zarządzania i administrowania, a także załatwiania wszystkich spraw związanych z mieszkaniami w Łodzi i w Warszawie. Dzięki tym pełnomocnictwom opiekunka mogła występować w sprawach osobistych i majątkowych, odbierać przesyłki pieniężne czy występować przed wydawnictwem, od którego 89-latka otrzymywała tantiemy.

We wrześniu 2014 r. przed tym samym notariuszem sporządzony został testament, na mocy którego 61-latka stała się jedyną spadkobierczynią. Chodziło przede wszystkim o dwa mieszkania warte w sumie niemal 800 tys. zł. Ustalono też, że 1,5 roku wcześniej opiekunka uzyskała upoważnienie do rachunku bankowego starszej pani. Od tego czasu z jej konta wypłaciła ponad 350 tys. zł, z czego niemal 200 tys. - według śledczych - przywłaszczyła i uczyniła sobie z tego przestępstwa stałe źródło dochodu.

Wszystkie akty notarialne podpisane zostały przez 89-latkę poprzez naniesienie tuszowego odcisku palca. - Z opinii biegłych wynika, że kobieta w chwili sporządzenia aktów notarialnych nie była zdolna do wyrażania woli i kierowania postępowaniem, ani też do podejmowania decyzji, dotyczących rozporządzenia majątkiem, i uczestniczenia w czynnościach urzędowych, w tym do podpisywania pełnomocnictw - wyjaśnił Kopania.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.