Z roku na rok wzrasta liczba rencistów
Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   20 kwietnia 2015 11:02

W 2025 r. liczba nowych rent wzrośnie do 155 tys. rocznie, czyli będzie dwa razy większa niż obecnie - wynika z raportu „Długookresowa ocena stabilności polskiego systemu rentowego oraz jego możliwej reformy”. Wzrost ten będzie związany faktem, że o świadczenia z powodu niezdolności do pracy będą się ubiegały osoby zatrudnione w szczególnych warunkach.

Wejście w życie ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych spowodowało, że 750 tys. zatrudnionych w trudnych warunkach zostało pozbawionych prawa do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. Ta grupa osób powoli zaczyna się ubiegać o wsparcie z ZUS. Lawinowy wysyp wniosków o renty z tytułu niezdolności do pracy nastąpi za kilka lat.  

Zmianę tendencji potwierdzają statystki. W 2013 roku do ZUS wpłynęło 128 tys. pierwszorazowych wniosków o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Natomiast w 2014 r. złożono już 130,4 tys. takich dokumentów. Coraz więcej osób uzyskuje takie świadczenia. W 2013 r. wydano 61,5 tys. decyzji przyznających prawo do renty. Rok później - 62,9 tys. Spada także liczba odmów przyznania takiej formy wsparcia.

Nowe tendencje w rentach potwierdza raport Janusza Jabłonowskiego oraz Christopha Müllera „Długookresowa ocena stabilności polskiego systemu rentowego oraz jego możliwej reformy”, który został przygotowany w ramach programu EY „Sprawne Państwo”. 

Więcej: www.gazeta.prawna.pl

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.