Z wirtualnego ZUS-u korzysta już niemal 1,5 mln Polaków

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   09 marca 2016 14:29


Z wirtualnego ZUS-u korzysta już niemal 1,5 mln Polaków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowało się już ponad 1,4 mln użytkowników - informuje Gazeta Wyborcza. Rozwiązanie oferuje wiele opcji - można m.in sprawdzić, czy i jakiej wysokości składki emerytalne nasz pracodawca przekazuje do ZUS, obliczyć przyszłą emeryturę lub zanalizować już wypłacone świadczenia.

Ze wszystkich możliwości Platformy Usług Elektronicznych ZUS można skorzystać dopiero po zalogowaniu. Kilka zakładek panelu ogólnego określa wszystkie czynności, jakie można wykonać za pośrednictwem PUE.

Jedną z najbardziej przydatnych funkcjonalności systemu są "Informacje o podstawach i składkach" (w "Panelu ubezpieczonego"). Tu możemy sprawdzić, czy i ile pieniędzy nasz pracodawca wysyła do ZUS. Rozwijając listę przy polu "Płatnik", możemy przeanalizować źródła, z których było zasilane konto.

Ważne informacje są też w kolejnym okienku, zatytułowanym "Stan konta ubezpieczonego". Sprawdzimy w nim, ile zwaloryzowanych składek emerytalnych i kapitału początkowego jest już na naszym koncie.

Na PUE jest też kalkulator do policzenia prognozowanej emerytury. ZUS podaje kwotę uwzględniającą przewidywaną inflację. W "Panelu ubezpieczonego" można ponadto sprawdzić składki, które ZUS przekazał do OFE.

Mamy również dostęp do naszych zaświadczeń lekarskich - możemy wyświetlić druki wystawionych zaświadczeń, złożyć wniosek o zasiłek chorobowy lub oświadczenie potrzebne do wypłaty zasiłku opiekuńczego. W zakładce "Dane o ubezpieczeniu zdrowotnym" znajdziemy informację, do którego oddziału NFZ przynależymy oraz czy i od kiedy jesteśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym.

Osoby, które otrzymują świadczenia z ZUS, np. emeryci czy renciści, też znajdą na PUE ZUS (w "Panelu świadczeniobiorcy") ważne dla siebie informacje - przede wszystkim dotyczące przyznanych i wypłaconych świadczeń. Mogą również pobrać formularze PIT potrzebne do rozliczenia się z fiskusem.

Więcej: www.wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR