Za mało oszczędzamy na emeryturę. Ekonomiści mają rozwiązanie

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 czerwca 2016 11:00


Za mało oszczędzamy na emeryturę. Ekonomiści mają rozwiązanie Ekonomiści zaproponowali stworzenie dobrowolnego, dodatkowego systemu emerytalnego. Fot. Jacob Edward/Flickr.com (CC BY 2.0)

Stworzenie systemu Indywidualnych Planów Emerytalnych z dopłatami z budżetu państwa proponuje Towarzystwo Ekonomistów Polskich w raporcie "Dodatkowy, dobrowolny system emerytalny w Polsce".

W opracowaniu wskazano, że w Polsce istnieją obecnie trzy typy dodatkowego oszczędzania na emeryturę: pracownicze programy emerytalne (PPE), indywidualne konta emerytalne (IKE) oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

"Pomimo różnych zachęt podatkowych, które mają na celu zwiększyć skłonność Polaków do dodatkowych oszczędności na emeryturę, łączna wielkość aktywów tych planów emerytalnych w 2015 r. wynosiła jedynie ok. 17,3 mld zł, a zatem nie przekraczała 1 proc. PKB" - zauważono.

Musimy więcej oszczędzać
Zgodnie z raportem dodatkowe oszczędności na emeryturę gromadzi zaledwie nieco ponad 5 proc. ubezpieczonych w systemie pozarolniczym. Według autorów raportu może to wynikać nie tylko z niskiego poziomu zamożności społeczeństwa, ale również z niedostosowania produktów emerytalnych do oczekiwań odbiorców lub niskiego poziomu edukacji finansowej przyszłych emerytów.

Tymczasem, jak wskazano, gromadzenie dodatkowych środków jest niezbędne, aby uniknąć znaczącego spadku poziomu życia po zakończeniu aktywności zawodowej.

Obliczono, że w przypadku pracownika rozpoczynającego pracę w wieku 23 lat, który pracuje do 67 roku życia i w całym okresie zatrudnienia zarabia przeciętne wynagrodzenie w gospodarce, pierwsza emerytura netto będzie stanowiła ok. 61 proc. ostatniej płacy netto. Oszczędzając w całym okresie pracy zawodowej 1 proc. płacy netto miesięcznie, stopa zastąpienia rośnie jedynie o ok. 2,5 pkt proc.

"To oznacza, że chcąc otrzymywać na emeryturze w wieku 67 lat świadczenie równe płacy netto, taki pracownik musiałby przez cały okres swojej pracy zawodowej oszczędzać ok. 16 proc. otrzymywanego wynagrodzenia" - napisano w raporcie.

Dodatkowy system emerytalny z automatu 
Autorzy raportu zaproponowali stworzenie dobrowolnego, dodatkowego systemu emerytalnego, którego głównym elementem byłyby Indywidualne Plany Emerytalny (IPE), czyli konta, na których byłyby ewidencjonowane i pomnażane dodatkowe oszczędności emerytalne uczestników.

Do systemu automatycznie byliby zapisywani wszyscy pracownicy najemni niezależnie od rodzaju umowy zawartej z pracodawcą, ale także osoby prowadzące działalność gospodarczą. Z uczestnictwa w IPE można by zrezygnować.

Uczestnik systemu musiałby wskazać konkretną instytucję i prowadzony przez nią plan emerytalny, na którym będą gromadzone i zarządzane składki wpłacane na dodatkową emeryturę. Jeśli tego nie zrobi IPE będą automatycznie zakładane w instytucji wskazanej przez pracodawcę.

W przypadku przedsiębiorców, którzy nie złożą deklaracji, IPE byłyby prowadzone przez bank prowadzący ich firmowe konto bankowe. "W każdym momencie pracownik i przedsiębiorca będą mieli możliwość przeniesienia zgromadzonych środków do innego planu emerytalnego" - zaznaczono.

"W nowym systemie główną zachętą do dodatkowego oszczędzania na emeryturę będą dopłaty z budżetu państwa do IPE uczestników. Proponuje się, aby dopłaty te była ustalone kwotowo, co powinno sprzyjać przejrzystości nowego systemu" - proponują autorzy raportu.

Otrzymanie dopłaty byłoby zależne od tego, czy uczestnik systemu wpłaca do swojego IPE co najmniej określoną część swoich dochodów.

Uczestnicy systemu mogliby wpłacać do IPE dowolne kwoty, jednak mogliby z nich skorzystać bez utraty przewidzianych preferencji dopiero po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego.

Składki i dotacje z budżetu
Zaproponowano dwa źródła finansowania dodatkowych oszczędności emerytalnych w ramach IPE. Pierwsze, to miesięczne składki pracowników lub przedsiębiorców finansowane z dochodu po opodatkowaniu: 1 proc. dochodu netto w pierwszym roku funkcjonowania IPE i 2 proc. dochodu netto w latach następnych.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.