Zabezpieczenie w sprawie rozwodowej wystarczy do przyznania renty rodzinnej?

FINANSE

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Seniora   08 lutego 2016 12:53


Zabezpieczenie w sprawie rozwodowej wystarczy do przyznania renty rodzinnej? zabezpieczenie na czas sprawy rozwodowej może stać się podstawą do przyznania renty rodzinnej. Fot. toxicbeaver/Flickr.com (CC BY 2.0)

Na to pytanie odpowiedział Sąd Apelacyjny w Gdańsku, rozpatrując sprawę wdowy po zmarłym wojskowym. Kobieta nie utrzymywała z mężem rzeczywistych więzi małżeńskich, ale do dnia jego śmierci otrzymywała środki na utrzymanie w ramach ich zgodnego porozumienia.

Dla ustalenia prawa do renty rodzinnej nieodzowne jest wykazanie, że wnioskodawca pozostawał ze współmałżonkiem do dnia jego śmierci we wspólności małżeńskiej lub miał w tym dniu ustalone prawo do alimentów z jego strony.

Między małżonkami musi być faktyczne wspólne pożycie, wzajemna pomoc, muszą współdziałać dla dobra swojej rodziny i wykazywać faktyczne więzi fizyczne, emocjonalne i duchowe.

W przypadku pozwu o rozwód również samo zabezpieczenie organu sądowego w postaci zobowiązania męża do przekazywania określonej kwoty na zaspokojenie potrzeb rodziny w czasie trwania procesu może być wystarczające do przyznania renty rodzinnej.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku argumentował, że jest konstytucyjnie usprawiedliwione, iż wdowa, której zmarły małżonek do dnia śmierci dobrowolnie dostarczał środki utrzymania w ramach ich zgodnego porozumienia, legitymuje się po jego śmierci tytułem alimentacyjnym wymaganym do nabycia prawa do renty rodzinnej, który jest równorzędny z prawem do alimentów ustalonym wyrokiem lub ugodą sądową.

Jeśli jednak otrzymane zabezpieczenie nie jest przeznaczone na faktyczne utrzymanie męża/żony, a np. na pokrycie kosztów utrzymania wspólnego mieszkania, wówczas organ rentowy ma prawo odmówić przyznania renty rodzinnej.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.