Zabudowania na działkach można ubezpieczyć, ale...

FINANSE

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   23 czerwca 2016 11:16


Zabudowania na działkach można ubezpieczyć, ale... Aby móc ubezpieczyć domek letniskowy, musi być on obiektem budowlanym w rozumieniu prawa. Fot. Karen Roe/Flickr.com (CC BY 2.0)

Z danych Polskiego Związku Działkowców (PZD) wynika, że osoby w wieku 50+ spędzają około 12. godzin tygodniowo na działce. Jak zadbać o bezpieczeństwo tego miejsca podczas nieobecności właściciela?

Sezon działkowy rozpoczął się na dobre - Polacy wyjeżdżają za miasto lub wypoczywają na działkach. Według danych Polskiego Związku Działkowców (PZD) z 2008 r. liczba osób korzystających z działek oscylowała wokół 4 mln.

Czytaj też: Transformacja ogródków działkowych. To już nie źródło żywności, a wypoczynku

Działki oraz rodzinne ogrody działkowe (ROD) w 2008 r. zajmowały w Polsce 44 tys. ha. Co dziesiąty Polak przyznaje, że ma działkę rekreacyjną, a większość z nich posiada również altanki lub niewielkie domki letniskowe znajdujące się na działkach pracowniczych.

Altankę lub domek letniskowy można ubezpieczyć, ale są warunki
Co można objąć ochroną w przypadku altanki lub małego domku letniskowego znajdującego się na działce pracowniczej?

- Domek letniskowy możemy ubezpieczyć na wypadek zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie, powódź, huragan, uderzenie pioruna, ale również od kradzieży z włamaniem, rozboju lub dewastacji oraz przepięć, czyli szkód elektrycznych - podkreśla Anna Materny, dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A.

Co ważne, oprócz samego domu letniskowego możemy objąć ochroną ruchomości znajdujące się w środku - np. meble, narzędzia gospodarcze i ogrodnicze, sprzęt turystyczny i sportowy, odzież czy sprzęt AGD.

Warto pamiętać, że aby móc ubezpieczyć domek letniskowy, musi być on obiektem budowlanym w rozumieniu prawa budowlanego, być trwale związany z gruntem i posiadać fundamenty. Oznacza to, że tzw. domek holenderski nie może być ubezpieczony jako domek letniskowy. Nie ma on fundamentów i nie jest trwale związany z gruntem. Z kolei "domek kanadyjski" spełnia te wymogi.

W przypadku domku letniskowego nie ubezpieczymy w pakiecie np. ogrodzenia, pergoli lub innych elementów znajdujących się na działce (takich jak posągi murowane, drewniana architektura ogrodowa etc.).

Całoroczny dom mieszkalny do celów rekreacyjnych
Coraz więcej osób wyjeżdża latem na kilka tygodni za miasto lub odwiedza swój dom za miastem kilkanaście razy w sezonie.

Dom całoroczny można ubezpieczyć w normalnym (pełnym) zakresie, co oznacza większą ochronę (obejmującą np. ogrodzenie, budynki przynależne) ale również więcej obowiązków po stronie ubezpieczonego.

Ubezpieczenie domu w pełnym zakresie oznacza, ze poza zapłatą składki musimy także spełnić kilka obowiązków. Po pierwsze, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie domu pod naszą nieobecność - pozamykać i zabezpieczyć wszystkie otwory: okna, drzwi etc.

- Warto pamiętać, by zabezpieczyć dom w taki sposób, aby nie można było dostać się do środka bez użycia siły lub narzędzi. Okna i drzwi muszą być odpowiednio umocowane i zamknięte - przypomina Anna Materny z Gothaer.

Trzeba pamiętać o używaniu w drzwiach dwóch zamków wielozastawkowych lub kłódek oraz okresowych przeglądach technicznych. Warto także zainwestować w monitoring, zawsze chować wszystkie narzędzia i sprzęty oraz nie zostawiać kluczy w widocznym lub „wiadomym” miejscu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.