Zadłużony jak senior, czyli problemy z dopięciem domowego budżetu

FINANSE

Autor: centrumpr.pl/Rynek Seniora   15 października 2014 13:12


Zadłużony jak senior, czyli problemy z dopięciem domowego budżetu

Niemal połowa seniorów (44%) przyznaje, że nie zawsze wystarczy im pieniędzy do końca miesiąca, a 14% często zdarzają się problemy ze zbilansowaniem domowego budżetu. Aż 13% spośród wszystkich zadłużonych Polaków to osoby po 60. roku życia.

Jak potwierdzają badania przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Grupy KRUK, również aspekty finansowe są ważnym obszarem, w którym osoby starsze potrzebują uważności najbliższych i często pomocy nie tylko pieniężnej, ale przede wszystkim edukacyjnej.

Według TNS Polska aż 33% Polaków uważa, że seniorzy potrzebują edukacji finansowej, by lepiej poruszać się w świecie finansów i mądrze nimi zarządzać. Osoby starsze nie mają w zwyczaju prowadzenia domowego budżetu oraz kontrolowania wydatków.

Blisko połowa badanych (46%) przyznała, że nie prowadzi jakichkolwiek zapisów oraz nie kontroluje stanu swoich pieniędzy. Dlatego warto nauczyć starszych rodziców i dziadków, jak planować budżet. Przydatne będą do tego arkusze kalkulacyjne, np. Excel, lub gotowe planery. Wystarczające mogą być też zwykły notatnik i długopis.

Kredytowe pułapki
Jak się okazuje, seniorzy dość chętnie korzystają z różnych form kredytowania. Aż 43% badanych w ciągu 5 ostatnich lat pożyczało pieniądze - 28% zaciągnęło kredyt, natomiast 31% zdecydowało się na zakup na raty.

Warto przyjrzeć się kredytom i pożyczkom, po które sięgają nasi najbliżsi seniorzy. Niestety dość często padają oni ofiarą "małego druku” lub kuszących reklam, które tuszują wszelkie pułapki produktów finansowych. Zachęcajmy więc osoby starsze do konsultowania z kimś z rodziny takich decyzji finansowych i pomóżmy im wybrać najlepsze rozwiązanie.

Interesujące dane zawiera także Raport Windykacja przygotowany przez firmę KRUK za 2013 r. Wynika z niego, że spośród wszystkich zadłużonych Polaków, aż 13% to osoby po 60. roku życia. Dlatego istotne jest, aby przyjrzeć się sytuacji finansowej najbliższych starszych osób.

Badanie pokazuje, że niechętnie dzielą się one swoimi kłopotami i często nie przyznają się do swoich problemów. Jednak konsekwencje takiej postawy mogą być zgubne, w dłuższej perspektywie także dla najbliższych. Dlatego warto przypominać osobom starszym, że nie muszą same borykać się ze swoimi trudnościami finansowymi. A jak można im pomóc, gdy już popadną w zadłużenie?

Metody oszczędzania
- Przede wszystkim konieczna jest rozmowa, wspólna analiza zaległości i wydatków oraz uporządkowanie spraw finansowych - mówi Karolina Barańska z Grupy KRUK. - Warto także zwrócić uwagę na ulgi i promocje dla seniorów, które mogą zmniejszyć comiesięczne wydatki, np. kupowanie zamienników leków lub listków zamiast całych opakowań, zakładanie kart lojalnościowych do sklepów i aptek, a także kart seniora, które uprawniają do zniżek. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na spłatę zadłużenia.

Co ciekawe według wyników badania „Polacy o zadłużeniu” na pytanie, dlaczego warto spłacać długi, osoby powyżej 60. roku życia częściej niż inni badani wskazywali na chęć bycia uczciwym (54% wobec 47% dla ogółu).

Taka postawa świadczy o rzetelności tej grupy i jej odpowiedzialności społecznej. Natomiast, to czego często seniorom brak, to (tylko i aż) wiedzy, jak poruszać się po współczesnym świecie finansów i umiejętności korzystania z całego wachlarza usług z odroczonym terminem płatności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.