
Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba, która pracowała i podlegała ubezpieczeniom w Polsce oraz posiada okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w określonych państwach, może uzyskać emeryturę zarówno polską, jak i zagraniczną. Musi jednak spełniać określone warunki.
Praca za granicą może w niektórych sytuacjach dać nawet podwójną emeryturę - pisze infor.pl.
Emeryt, starający się o zagraniczną emeryturę, pracę musi wykonywać w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej albo w Norwegii, Szwajcarii, Islandii lub Liechtensteinie. Na taką emeryturę może liczyć także ten, kto zatrudni się w USA, Kanadzie, Australii, Korei Płd., Macedonii, Mołdawii, Ukrainie, Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie.
Generalnie na zagraniczną emeryturę ma szansę emeryt pracujący w państwie, z którym Polska podpisała umowę międzynarodową o zabezpieczeniu społecznym. Jej zasady dotyczą także osób, które okresy ubezpieczenia posiadają w więcej niż jednym kraju.
Emeryt starający się o zagraniczną emeryturę powinien we wniosku do oddziału ZUS wskazać:
- zagranicznego pracodawcę, u którego był zatrudniony
- okres, przez jaki trwało zatrudnienie za granicą
Musi też złożyć oświadczenie zawierające wysokość osiąganego przychodu.
Wysokość emerytury wyliczana jest zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym państwie. Warto pamiętać o tym, że w różnych państwach na emeryturę można przejść w różnym wieku.
Więcej: www.infor.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych