
Domniemywa się, że osoba posiadająca odbiornik, który umożliwia natychmiastowy odbiór sygnału radiowo-telewizyjnego, używa go - musi zatem co miesiąc płacić abonament. W przypadku zaległości wierzyciel może odzyskać dług z emerytury, pensji, rachunku bankowego, a nawet poprzez licytację majątku dłużnika - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.
Ewidencją i zbieraniem opłat za abonament RTV na mocy umowy z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji zajmuje się Poczta Polska. Jeśli ktoś nie płaci abonamentu, ma ona prawo ściągać dług, dochodząc go w drodze egzekucji administracyjnej za pośrednictwem urzędów skarbowych.
Nie zawsze jednak odbywa się to zgodnie z przepisami.
Czytaj też: Zaległy abonament RTV. Nie zawsze musimy płacić?
Fiskus może odzyskać dług z nadpłaty podatku dochodowego - a jeśli jej nie mamy - z pensji lub emerytury, a także z rachunku bankowego. Niewykluczona jest nawet egzekucja z ruchomości i nieruchomości.
Zgodnie z prawem uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych są m.in.: osoby, które ukończyły 75 lat, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Więcej: www.gazetaprawna.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych