Zaległy abonament RTV. Nie zawsze musimy płacić?
Autor: nowiny.pl/DP/GP/Rynek Seniora   15 lutego 2016 11:43

Jak informuje Dziennik Polski, za zaległy abonament RTV ścigani są głównie seniorzy. Wielu z nich posiada zarejestrowane odbiorniki radiowe i telewizyjne, ale nie płaciło abonamentu z uwagi na zapowiedzi polityków, że zostanie on zniesiony, a długi umorzone. Jednak egzekwowanie nie zawsze odbywa się zgodnie z przepisami.

Jak informuje DP, w Małopolsce blisko 200 tys. osób z zarejestrowanymi odbiornikami zalega z płatnościami, a w całym kraju - ponad 2,5 mln. W terminie płaci tylko milion. Prawie 7 mln z 13,5 mln gospodarstw w ogóle nie zgłosiło odbiornika.

Poczta Polska upomina
Poczta Polska - na podstawie ustawy z 2005 roku o opłatach abonamentowych - jest zobowiązana do pobierania abonamentu RTV od wszystkich posiadaczy zarejestrowanych odbiorników. Z tego powodu właśnie ona jest nadawcą wezwań do zapłaty. Poczta upomina, że jeśli w ciągu 7 dni należność nie zostanie uiszczona, zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne w celu przymuszenia osoby do uregulowania długu.

Istotne zawiadomienie
Portal nowiny.pl informuje, że zgodnie rozporządzeniem Ministra Transportu z 25 września 2007 r. wszystkie dowody zarejestrowania odbiorników RTV straciły ważność w listopadzie 2008 r., a operator publiczny do tego momentu miał obowiązek nadać posiadaczom odbiorników nowe numery identyfikacyjne i powiadomić ich o tym, przesyłając „zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownikowi odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych”.

Jeśli użytkownik takiego zawiadomienia nie otrzymał, Poczta Polska nie ma prawa ściągać należności - informuje portal.  

Kontrolera nie musimy wpuszczać
Z kolei Gazeta Prawna donosi, że w przypadku niezarejestrowania odbiornika kontroler Poczty Polskiej nie ma prawa skontrolować mieszkania, by sprawdzić, czy posiadamy urządzenia do odbioru radia lub telewizji. Każdemu obywatelowi przysługuje bowiem prawo do nienaruszalności mieszkania, która jest jedną z podstawowych zasad konstytucyjnych. Artykuł 50 ustawy zasadniczej gwarantuje nam, że przeszukanie mieszkania może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony. Według dziennika takiej „furtki” dla kontrolerów Poczty Polskiej nie ma. 

Zwolnienia i "szczególne względy"
Należy pamiętać, że wiele osób jest zwolnionych z wnoszenia opłaty, w tym np. inwalidzi I grupy czy osoby, które ukończyły 75 lat.

Ponadto zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na wniosek abonenta-dłużnika, w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości z tytułu abonamentu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.