Zarobki emerytów i rencistów: obowiązki pracodawców, limity dla dorabiających

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   11 lutego 2016 13:33


Zarobki emerytów i rencistów: obowiązki pracodawców, limity dla dorabiających W przypadku pobierających wcześniejsze emerytury pracodawca ma obowiązek zadbać o wystawienie i dostarczenie do ZUS zaświadczenia o dochodach. Fot. Fotolia

Pracodawcy zatrudniający tych emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, muszą do końca lutego 2016 r. wystawić zaświadczenia o zarobkach i dostarczyć je do ZUS lub zobligować do tego pracowników. Z kolei dorabiający do świadczeń muszą pamiętać o limitach w przychodach.

Zaświadczenie potwierdzające wysokość zarobków muszą wystawić emerytom i rencistom ci płatnicy składek, którzy zatrudniają świadczeniobiorców w zakresie działalności objętej obowiązkiem ubezpieczeń emerytalno-rentowych (na umowie o pracę, ale też na umowie-zleceniu czy na umowie agencyjnej). Obowiązek taki mają też jednostki, w których emeryci i renciści pełnią służbę - m.in. Policja, Służba Celna, Biuro Ochrony Rządu czy Służba Więzienna.

Rozliczanie przychodów „wymuszają” limity w dorabianiu, którymi objęci są ci, którzy pobierają wcześniejsze emerytury.

Takie osoby mogą pobierać świadczenie w pełnej wysokości, jeśli ich przychód nie przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Gdy uzyskują wyższy przychód, ale nie przekraczają drugiego limitu (130 proc. średniej płacy), przysługująca im emerytura lub renta podlega zmniejszeniu. Wynosi ono tyle, co kwota przekroczenia niższego limitu, ale nie może być wyższe niż maksymalna kwota zmniejszenia obowiązująca dla danego rodzaju świadczenia. Jeśli zaś osiągany przychód przekracza 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, emerytura lub renta zostaje zawieszona.

Progi zarobkowe zmieniają się raz na kwartał. Obecnie (od 1 grudnia 2015 r. do 29 lutego 2016 r.) niższy próg zarobkowy wynosi 2726,80 zł, wyższy - 5064 zł.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.