
Klienci ZUS bardzo często mylą zasiłek pielęgnacyjny z dodatkiem pielęgnacyjnym. Tymczasem kryteria przyznawania tych świadczeń i ich wysokości są różne.
Dodatek pielęgnacyjny wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, natomiast zasiłek - gmina - przypomina serwis egospodarka.pl.
Dodatek pielęgnacyjny wynosi obecnie 208,17 zł netto miesięcznie i przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty tylko w dwóch przypadkach: gdy osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji (dawna I grupa inwalidztwa) lub gdy skończyła 75 lat.
Osoby, które ukończyły 75 lat, dostają dodatek pielęgnacyjny z ZUS „z urzędu” - nie muszą składać żadnych wniosków. Dodatek przyznawany na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS jest natomiast przyznawany „na wniosek”.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niezależnie od wysokości osiąganego dochodu i jest przyznawany w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z niezdolności do samodzielnej egzystencji. Zasiłek wypłacany jest co miesiąc w kwocie 153 zł miesięcznie i przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku
- osobie niepełnosprawnej w wieku pow. 16 r.ż.
- osobie, która ukończyła 75 lat
Aby otrzymać zasiłek, osoba 16+ musi legitymować się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub o stopniu umiarkowanym, jeżeli niepełnosprawność powstała do ukończenia 21 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie, która pobiera już dodatek pielęgnacyjny z ZUS lub przebywa np. w domu pomocy społecznej. Prawo do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS nie jest jednak uwarunkowane nieposiadaniem prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.
Więcej: www.egospodarka.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych