
Maksymalna wysokość zasiłku pogrzebowego to dziś 4 tys. zł. Wypłaca go ZUS lub KRUS.
W przepisach znajdziemy szczegółowy katalog osób, po których śmierci ubezpieczyciel wypłaci zasiłek. Na liście tej znajdują się m.in. osoby, które były ubezpieczone; pobierały emeryturę lub rentę; nie miały ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniały warunki do jej otrzymywania; pobierały zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia; pobierały świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny itd.
Zasiłek przyznawany jest rodzinie zmarłego. Zgodnie z prawem za członków rodziny są uznawani wdowa lub wdowiec; dzieci własne, a także przysposobione i dzieci drugiego małżonka; dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej oraz dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności; rodzice; osoby przysposabiające, macocha, ojczym; rodzeństwo; wnuki; dziadkowie; osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.
Oby otrzymać zasiłek, należy złożyć wniosek do ZUS lub KRUS. Do wniosku należy dołączyć m.in. skrócony odpis aktu zgonu; oryginały lub kopie (potwierdzone przez bank) rachunków dotyczących pogrzebu; dokumenty, które potwierdzają, że starający się o zasiłek jest spokrewniony ze zmarłym; zaświadczenie płatnika składek (np. pracodawcy) o tym, że osoba ubiegająca się o zasiłek lub zmarły podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu - w przypadku osoby ubezpieczonej.
Więcej: www.wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych