Zieleniecki: waloryzacja emerytur ma je dostosować do otoczenia ekonomicznego

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 czerwca 2018 10:25


Zieleniecki: waloryzacja emerytur ma je dostosować do otoczenia ekonomicznego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent z FUS nie jest instrumentem, który służy zwiększaniu tych świadczeń, to mechanizm, który ma dostosować wysokość rent i emerytur do zmienionego otoczenia ekonomicznego - powiedział w czwartek (28 czerwca) podczas posiedzenia RDS wiceszef MRPiPS Marcin Zieleniecki.

Rada Dialogu Społecznego zajęła się w czwartek zwiększeniem wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS w 2019 r. oraz kwestią kształtowania się wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2019.

- Waloryzacja to nie jest instrument, który służy zwiększaniu świadczeń emerytalno-rentowych. To jest mechanizm, który służy dostosowaniu wysokości świadczeń do zmienionego otoczenia ekonomicznego, które może być mierzone dwoma zasadniczymi parametrami: wzrostu cen i usług konsumpcyjnych, czyli inflacji oraz parametrem wzrostu płac - mówił Zieleniecki.

Zaznaczył, że mechanizm waloryzacji jest uniwersalny i obowiązuje w lepszej i gorszej sytuacji gospodarczej kraju.

Zwrócił uwagę, że zwiększenie wskaźnika waloryzacji o 0,1 proc. skutkuje zwiększeniem wydatków o ponad 200 mln zł. Jak powiedział, wydatki na emerytury i renty nie są pokrywane w całości ze składek, choć ten wskaźnik jest na rekordowym poziomie 78,6 proc.

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska przypomniała, że koszt waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. ma wynieść ponad 6 mld 860 mln zł. - To jest jedna z najwyższych zaproponowanych waloryzacji w ostatnich latach - podkreśliła.

Strona społeczna RDS podkreślała podczas dyskusji, że nie miała wpływu na wysokość wskaźnika.

- Strona rządowa przedstawiła propozycję, nie jako propozycję do dyskusji, tylko wskazując na to, że nie ma mandatu do negocjacji innej wysokości niż wysokość przedstawiona przez radę - wyjaśniał Henryk Nakonieczny z "NSZZ" Solidarność.

Z kolei Jan Guz z OPZZ powiedział, że dyskusja nad wskaźnikiem waloryzacji to pewien problem od lat.

- Rada Ministrów przyjmuje wskaźnik, przychodzą przedstawiciele rządu i o czym mamy rozmawiać. Pytam, czy może być niżej, nie. Pytam, czy może być wyżej, nie, bo Rada Ministrów to przyjęła. Stawiacie państwo (...) w bardzo niekorzystnym punkcie całą Radę Dialogu Społecznego. (...) To po co RDS?- mówił.

W czerwcu rząd przyjął propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2019 r; koszt waloryzacji oszacowano na około 6,86 mld zł. Rada Ministrów prognozuje, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. wyniesie nie mniej niż 103,26 proc. Rząd zwrócił uwagę, że przedstawiając tę propozycję wzięto pod uwagę: sytuację finansów publicznych, w tym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; możliwości finansowe państwa, wynikające ze stabilizującej reguły wydatkowej i unijnych reguł fiskalnych; koszty finansowania realizowanych zadań społecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR