Zjednoczona Lewica: likwidacja składek grozi obniżeniem emerytur

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 września 2015 14:23


Zjednoczona Lewica: likwidacja składek grozi obniżeniem emerytur Jednolity podatek PIT, który w propozycji PO ma zawierać dotychczasowe składki ZUS i NFZ, ma wynosić w zależności od dochodów od 10 do 39,5 proc. Fot. Fotolia

Politycy Zjednoczonej Lewicy przekonywali w piątek (18 września), że zapowiedziana przez PO likwidacja składek na ZUS i NFZ grozi obniżeniem emerytur. Zarzucili też Platformie, że do tej pory nie wytłumaczyła Polakom swych propozycji.

Platforma ma narzędzia do tego, żeby sprawdzić i przeliczyć, jak będą wyglądały konkretne propozycje; koszt naszego programu, przynajmniej tego ekonomicznego, to około 10 miliardów złotych - powiedział w piątek rzecznik rządu Cezary Tomczyk, pytany o wypowiedzi polityków Zjednoczonej Lewicy.

W piątkowej konferencji w Sejmie udział wzięła współprzewodnicząca Twojego Ruchu Barbara Nowacka oraz rzecznik SLD Dariusz Joński. - Czekaliśmy od soboty wieczór na wyjaśnienia, co Platforma i pani premier miała na myśli, mówiąc to, co powiedziała na temat reform planowanych przez PO. Ani nam, ani nikomu z ekspertów, ani co więcej części PO do dziś nie udało się ustalić, jak wyglądają realne obietnice PO - mówiła Nowacka.

Według niej, Polacy usłyszeli podczas konwencji, że będzie jeden spójny, taki sam dla wszystkich podatek między 10 a 39,5 proc., co już urąga logice. Przypomniała, że na konwencji PO mówiono też m.in. o likwidacji składek na ZUS i NFZ. Nowacka oceniła, że PO przestała być po tej konwencji postrzegana przez Polaków jako partia racjonalna.

- Polki i Polacy z obietnic PO zrozumieli jedno - to, co tak naprawdę gdzieś podskórnie było przekazane - że oto będą nam zabierane emerytury, będzie likwidowane zabezpieczenie społeczne, będą też likwidowane umowy o pracę zastępowane kontraktem. To nie są rozwiązania, które Polki i Polacy chcieliby mieć - oświadczyła Nowacka.

- Co oznacza likwidacja składki ZUS nawet dla części (Polaków )? To po prostu ograniczenie pieniędzy w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a to oznacza albo niższe emerytury, albo ograniczenie tych emerytur, albo poszukiwanie tych pieniędzy gdzie indziej, gdzie ich po prostu nie ma - mówił z kolei rzecznik Sojuszu.

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała podczas konwencji swojej partii w Poznaniu, że jeśli PO zwycięży w jesiennych wyborach, wprowadzi jednolitą składkę podatku PIT - 10 proc. oraz zlikwiduje składkę na NFZ i ZUS. Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział PAP po konwencji, że jednolity podatek PIT, który ma w sobie zawierać dotychczasowe składki ZUS i NFZ, ma wynosić w zależności od dochodów od 10 do 39,5 proc. Zmiany miałyby obowiązywać od 2017 lub 2018 r.

Nowy, jednolity podatek ma być obliczany od dochodu na głowę w rodzinie. Najniższa stawka tego podatku - 10 proc. - będzie obowiązywać dla osób najgorzej zarabiających i płynnie rosnąć do 39,5 proc. dla najlepiej zarabiających.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.