Zjednoczona Lewica upomina się o renty dla wdów po górnikach

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 października 2015 18:21


Zjednoczona Lewica upomina się o renty dla wdów po górnikach Fot. PTWP Maciej Kwaśniewski

Zjednoczona Lewica w czwartek (22 października) upomniała się o renty dla wdów po górnikach. Wraz ze Stowarzyszeniem Górniczych Wdów politycy ZL zaapelowali do premier Ewy Kopacz o spotkanie w tej sprawie.

- W 1999 r. zostałyśmy pozbawione rent po swoich mężach, którzy zginęli w wypadkach - mówiła na konferencji prasowej w Sejmie Ewa Nowak ze Stowarzyszenia Górniczych Wdów. Jak podkreśliła, reforma doprowadziła do tego, że "kobiety, które straciły mężów, pozostały bez środków do życia". Według niej wdowy z dziećmi nie są w stanie znaleźć pracy, bo nikt nie chce ich zatrudnić. - Ja od 10 lat nie mam pracy - zaznaczyła Nowak.

Według niej premier Ewa Kopacz podczas wizyty na Śląsku w lipcu br. rozmawiała z członkinią stowarzyszenia i obiecała pomoc. Jak mówiła Nowak, premier poleciła dzwonić m.in. do szefa gabinetu politycznego Marcina Kierwińskiego, jednak ten nie odbiera telefonów. Członkinie stowarzyszenia próbowały zadzwonić podczas konferencji do polityka, lecz - jak twierdziły - bezskutecznie.

- Zwracamy się do pani premier Kopacz o spotkanie, albo tu w Warszawie, dzisiaj, albo na Śląsku, gdzie niespodziewanie ma się zjawić pani premier Kopacz. Panie są gotowe do tego spotkania - mówił kandydat do Sejmu z list Zjednoczonej Lewicy Tomasz Kalita.

Polityk przypomniał, że zarówno SLD, jak i Twój Ruch (obie partie wchodzą w skład koalicji ZL) składały w tej sprawie projekty w Sejmie. Projekt Twojego Ruchu, przywracający regulacje sprzed reformy z 1999 r., został odrzucony w lipcu 2014 r., a projekt SLD według Kality "przepadł w komisji".

Przed reformą z 1999 r. prawo do renty rodzinnej górniczej regulowała ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin, która nie stawiała żonie górnika żadnych warunków w celu nabycia prawa do renty rodzinnej. W efekcie żony górników nabywały prawo do renty rodzinnej wypadkowej na korzystniejszych warunkach niż wdowy po pracownikach innych branż. Sytuację tę zmieniła Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która ujednoliciła zasady nabycia prawa do renty rodzinnej dla wszystkich ubezpieczonych.

W efekcie od 1 stycznia 1999 r. wdowa po górniku może nabyć prawo do renty rodzinnej jeżeli: w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.