Zniknie limit 30-krotności, dzięki któremu bogaci nie płacą ZUS-u?

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   14 czerwca 2016 13:05


Zniknie limit 30-krotności, dzięki któremu bogaci nie płacą ZUS-u? Rząd ma do wyboru trzy drogi zniesienia pułapu 30-krotności. Fot. Fotolia

Jeden z pomysłów dotyczących jednolitego podatku to likwidacja progu, od którego przestaje się płacić ZUS. To zysk dla budżetu większy niż z podatku bankowego i handlowego razem wziętych - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Zasada 30-krotności mówi, że jeśli ubezpieczony wpłaci kwotę równą 30. przeciętnym wynagrodzeniom, nie musi już w danym roku płacić składek na ubezpieczenie emerytalne. Z informacji ZUS wynika, że w roku 2015 takich ubezpieczonych było 331,9 tys., co spowodowało niższe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznego o 6,2 mld zł. 

W 2016 r. próg zwolnienia wynosi 121 650 zł. Wiele wskazuje jednak na to, że najlepiej zarabiający nie będą się nim długo cieszyć. Okazją do zmian ma być wprowadzenie podatku jednolitego w 2018 r. Jak poinformował ZUS, właśnie rusza weryfikacja regulacji emerytalnych. Pułap 30-krotności ma być jedną z kluczowych spraw do dyskusji.

Gdyby znieść ograniczenie wysokości należności bez jednoczesnego odejścia od systemu, w którym przyszłe emerytury zależą od dzisiejszych wpłat, to w przyszłości świadczenia niektórych osób mogłyby być bardzo wysokie. Jednak pozostała część podatku jednolitego może zostać tak skalibrowana, by osoby z dużymi dochodami odprowadzały odpowiednio więcej do budżetu. A ten z kolei - teoretycznie - mógłby w większym zakresie dotować ZUS.

Zniesienie pułapu składek emerytalnych to więcej pieniędzy w kasie państwa. I odejście od systemu, w którym ci, którzy zarabiają najwięcej, są traktowani ulgowo.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR