ZUS coraz częściej odmawia przyznania renty. Jak o nią skutecznie walczyć?

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   16 sierpnia 2016 12:16


ZUS coraz częściej odmawia przyznania renty. Jak o nią skutecznie walczyć? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 2015 r. sądy wydały 23,3 tys. orzeczeń w sprawie rent. Tylko 6,4 tys. spraw zakończyło się pozytywnie - w 14,8 tys. przypadków wygrał ZUS, zaś pozostałe to umorzenia i skierowania do ponownego rozpatrzenia.

Rentę pobiera ok. miliona Polaków. Jej przeciętna wysokość to 1610 zł brutto - przypomina Gazeta Wyborcza.

Osoby, które po raz pierwszy występują o rentę, najczęściej jako przyczynę niezdolności do pracy podają choroby związane z krążeniem, nowotwory, choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego, choroby układu nerwowego, choroby oka.

Coraz więcej jest też chorób psychicznych. Lekarze diagnozują to jako "zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania". Wiele osób choruje na depresję, skarży się na wypalenie zawodowe, coraz częściej doświadcza mobbingu w pracy. W takich przypadkach ZUS najczęściej przyznaje rentę np. tylko na rok. Później chory jest badany i jeżeli jego stan się poprawia, renta jest odbierana.

Nie tylko w przypadku chorób psychicznych trudno jest uzyskać decyzję o przyznaniu renty na czas nieokreślony, czyli bezterminowo. Taka decyzja zapada w zaledwie 5-8 proc. wniosków.

Od niekorzystnej decyzji lekarza orzecznika można się odwołać do komisji lekarskiej ZUS. Trzeba to zrobić w ciągu 14 dni od otrzymania pisma. Odwołanie składa się w lokalnej placówce ZUS.

Jeśli komisja podtrzyma stanowisko lekarza orzecznika, zostaje sąd pracy. Odwołanie do niego również składa się za pośrednictwem ZUS. Każdego roku pozytywne wyroki zapadają w jednej czwartej spraw.

Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 882,56 zł brutto, z z tytułu częściowej niezdolności - 676,75 zł brutto.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR