ZUS: jak się odwołać, gdy zamiast decyzji otrzymamy zwykłe pismo?

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   10 września 2015 10:39


ZUS: jak się odwołać, gdy zamiast decyzji otrzymamy zwykłe pismo? Zazwyczaj postępowanie np. w sprawie przyznania renty kończy się wydaniem decyzji. Co, jeśli tak się nie dzieje? Fot. PTWP

Nie każdy wniosek do ZUS musi zakończyć się wydaniem orzeczenia. Gdy jednak jest ono wymagane, a strona otrzyma zwykłe pismo, może je próbować zaskarżyć.

Zgłaszając do ZUS wniosek, np. o świadczenie rentowe czy emerytalne, oczekujemy szybkiego rozstrzygnięcia naszej sprawy. Zazwyczaj tak bywa i postępowanie przed organem rentowym kończy się wydaniem decyzji. Od rozstrzygnięcia, które jest dla nas niekorzystne, możemy się odwołać, walcząc już przed sądem o swoje prawa. Co jednak w sytuacji, gdy zamiast oczekiwanej przez zainteresowanego decyzji dostaje on z ZUS... zwykłe pismo?

Załóżmy, że ZUS informuje w ten sposób o uchyleniu decyzji, uprzednio wydanej w sprawie na korzyść strony. Wydaje się to niemożliwe, ale jednak się zdarza, co potwierdzają skargi niezadowolonych klientów ZUS.

W takiej sytuacji nie są oni jednak pozbawieni możliwości działania. Jeżeli sprawa powinna być załatwiona decyzją administracyjną, to mogą zażądać rozstrzygnięcia we właściwej formie, aby skorzystać z przysługującego zgodnie z przepisami prawa odwołania. Jeśli jej nie dostaną, mogą odwołać się do sądu.

Ubezpieczeni mogą skorzystać z jeszcze jednego rozwiązania. Jeśli pismo wysłane w sprawie, w której powinna być wydana decyzja, zawiera cechy aktu administracyjnego, to mogą próbować złożyć od niego odwołanie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.