ZUS może zawiesić emeryturę. Kiedy?

FINANSE

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Seniora   22 lutego 2016 14:54


ZUS może zawiesić emeryturę. Kiedy? Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo w określonych przpadkach zawiesić emeryturę. Fot. PTWP Andrzej Wawok

W określonych przypadkach ZUS ma prawo zawiesić emerytowi wypłacane świadczenie.

Jeden z  takich przypadków obejmuje jedynie wczesnych emerytów oraz rencistów i nie dotyczy ogromnej rzeszy osób, które przeszły na emeryturę w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Od ponad pięciu lat przechodzący na emeryturę muszą ominąć niebezpieczną rafę - jest nią reguła, która każe zwracać szczególną uwagę na moment zatrudnienia. Mianowicie jeśli osoba, która od jakiegoś czasu pracuje, nabędzie właśnie prawo do emerytury, będzie musiała wybrać: kontynuowanie pracy albo pobieranie świadczenia. Jeśli zdecyduje się na kontynuowanie pracy, jej emerytura zostanie zawieszona.

Innymi słowy, reguła ta dotyczy osób, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do świadczenia.

Takim osobom emerytura nie będzie wypłacana do czasu rozwiązania stosunku pracy i zgłoszenia do ZUS wniosku o podjęcie wypłaty świadczenia w związku z ustaniem zatrudnienia.

Przepisy nakazują ZUS ponowną wypłatę emerytury od miesiąca, w którym - przynajmniej przez jeden dzień - emeryt nie pracuje już w ramach tego samego zatrudnienia, co przed nabyciem emerytury.

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, nie mają żadnych ograniczeń w podejmowaniu pracy (możliwe jednak, że wraz z przywróceniem „starego” wieku emerytalnego, zostaną wprowadzone jakieś ograniczenia - pojawiły się takie pomysły).

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.