ZUS nie ma prezesa, ubezpieczeni mają problemy?

FINANSE

Autor: Dziennik.pl/Rynek Seniora   06 sierpnia 2015 08:57


ZUS nie ma prezesa, ubezpieczeni mają problemy? Po odejściu Zbigniewa Derdziuka obowiązki prezesa ZUS pełni Elżbieta Łopacińska. Nowy prezes nie został wybrany. Fot. Fot. International Social Security Association/Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Vacat na stanowisku prezesa ZUS może być przyczyną zawieszania przez sądy postępowań dotyczących kwestii ubezpieczeniowych. Na przykład odwołań od decyzji w sprawie emerytury, renty czy zasiłku.

Jak wyjaśnia Dziennik.pl, sądy powołują się przy tym na przepisy na przepisy, które nie pozwalają orzekać, gdy w organie jednostki organizacyjnej są braki. Nie milkną też pytania, czy decyzje ubezpieczeniowe mogą dziś być w ogóle przez ZUS wydawane.

Jak wiadomo, sam prezes ich raczej nie podpisuje, a jedynie udziela pełnomocnictwa swoim pracownikom. Zdaniem Jerzego Bandarzewskiego, sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, upoważnienia te zachowują ważność, nie wygasają z chwilą opuszczenia stanowiska przez daną osobę.

Wątpliwości pojawiają się w przypadku osób, które podpisały decyzję na podstawie upoważnienia, które zostało podpisane nie przez jednego z byłych, prawidłowo powołanych prezesów, ale przez osobę aktualnie tylko pełniącą obowiązki (a tak jest w tej chwili).    

Kolejny problem, z jakim może zetknąć się ubezpieczony, to przebieg postępowania przed sądem po złożeniu odwołania. Tutaj pojawiają się poważniejsze wątpliwości. Niektóre sądy stwierdzają, że postępowanie powinno zostać zawieszone z uwagi na art. 174 par. 1 pkt 2 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.), tj. z powodu braków w składzie organów jednostki organizacyjnej, które uniemożliwiają jej działanie.

Więcej: www.dziennik.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.