ZUS: od 1 stycznia dodatkowe składki od zlecenia dla emerytów

FINANSE

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Seniora   17 grudnia 2015 15:31


ZUS: od 1 stycznia dodatkowe składki od zlecenia dla emerytów Od stycznia oskładkowana będzie nie jedna, wybrana umowa-zlecenie, ale wszystkie, aż do osiągnięcia łącznej podstawy wymiaru składek na poziomie minimalnego wynagrodzenia. Fot. Fotolia

Emeryci i renciści pracujący na etacie nie muszą obecnie płacić składek za dodatkowe umowy-zlecenia. Jak jednak twierdzi ZUS, od nowego roku zwolnienie z oskładkowania zleceń będzie obowiązywało tylko wtedy, gdy „etatowiec” otrzyma przynajmniej minimalne wynagrodzenie.

W obecnym stanie prawnym emeryt (rencista) pracujący na etacie i dodatkowo dorabiający na podstawie umowy-zlecenia w innej firmie nie płaci składek społecznych od zlecenia.

Wchodzące od nowego roku znowelizowane przepisy wywołują duże problemy interpretacyjne w sytuacji, gdy emeryt (bądź rencista) zatrudniony w innym zakładzie pracy będzie dodatkowo wykonywał zlecenie, a ze stosunku pracy nie osiągnie minimalnego wynagrodzenia.

Zdaniem ZUS-u w takiej sytuacji konieczne będzie naliczenie składek od umowy-zlecenia. Swoją interpretację ZUS przedstawił w informacji „Zbiegi tytułów ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Co nowego od 1 stycznia 2016 r.”.

Jak jednak wyjaśnia na łamach Gazety Prawnej Paweł Ziółkowski, specjalista w zakresie podatków i prawa pracy, stanowisko ZUS-u jest błędne, gdyż uzasadnienie nowelizacji nie zawiera informacji o tym, że ustawodawca chciał cokolwiek zmienić w przypadku pracujących na etacie emerytów i rencistów i jednocześnie dorabiających na umowę-zlecenie.

Istnieje jednak duże ryzyko, że interpretacja ZUS-u stanie się wykładnią urzędową, a swoich praw trzeba będzie dochodzić drogą sądową.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.