ZUS: od marca zwaloryzowano ponad 8 mln świadczeń. O ile wzrosły emerytury i renty?

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 maja 2018 17:00


ZUS: od marca zwaloryzowano ponad 8 mln świadczeń. O ile wzrosły emerytury i renty? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Średnio świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS wzrosły w wyniku marcowej waloryzacji o 61,36 zł, w tym emerytury o 64,52 zł, renty z tytułu niezdolności do pracy o 46,94 zł. Zwaloryzowano ponad 8 mln świadczeń - podał rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik zwrócił uwagę, że od 1 do 31 marca tego roku ZUS zwaloryzował o wskaźnik 102,98 proc. 8,1 mln świadczeń.

- W związku z tym do klientów Zakładu trafiła identyczna liczba listów z informacją o przeprowadzonej waloryzacji i nowej wysokości świadczenia. Z tej grupy 5,7 mln osób to emeryci - podkreślił. Poinformował, że w związku z waloryzacją emeryci i renciści pobierają z ZUS miesięcznie o niemal 500 mln zł więcej niż w lutym tego roku.

- Liczba zwaloryzowanych świadczeń długoterminowych i kwota wzrostu wydatków świadczą o skali przedsięwzięcia realizowanego przez ZUS. Niezwykle istotne w tym kontekście jest to, że każdy z 8,1 mln naszych klientów otrzymał podniesione świadczenie na czas. Dodatkowo każdy otrzymał list ze szczegółową informacją na temat tego, skąd się bierze podwyżka świadczenia i na jakiej zasadzie ZUS waloryzuje emerytury i renty. Ważne, żeby nasi klienci mieli pełną świadomość, jakimi zasadami kieruje się ZUS, wypłacając i waloryzując świadczenia - zwróciła uwagę prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Andrusiewicz zaznaczył, że waloryzacja objęła wszystkie świadczenia długoterminowe, które wypłaca Zakład, czyli emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, renty inwalidów wojennych i wojskowych oraz renty rodzinne po tych inwalidach, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, a także renty socjalne.

- Zwaloryzowane zostały również dodatki do emerytur i rent - zwrócił uwagę.

Według danych ZUS, średnio świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez Zakład wzrosły w wyniku waloryzacji o 61,36 zł, w tym emerytury o 64,52 zł, renty z tytułu niezdolności do pracy o 46,94 zł, a renty rodzinne o 56,35 zł.

- Po przeprowadzonej waloryzacji wydatki na świadczenia długoterminowe wypłacane przez ZUS wzrosły miesięcznie o 486,5 mln zł - zaznaczył rzecznik.

Wskaźnik waloryzacji świadczeń to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

GUS w styczniu podał, że wskaźniki średniorocznych cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem oraz dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2017 roku wyniosły odpowiednio: 102,0 i 102,3 proc. Do ustalenia wskaźnika waloryzacji została przyjęta ta druga wielkość.

W lutym GUS poinformował, że realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2017 r. w stosunku do 2016 roku wyniósł 3,4 proc. W związku z tym wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2018 roku wyniósł 102,98 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR