ZUS: od stycznia złożono 148 tys. wniosków emerytalnych

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 maja 2018 10:01


ZUS: od stycznia złożono 148 tys. wniosków emerytalnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od stycznia do 18 maja złożono 148 tys. wniosków emerytalnych wynikających z obniżenia wieku emerytalnego - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Wydano już 98 tys. decyzji o wypłacie świadczenia.

- W 98 tys. przypadków wydana została już decyzja o wypłacie świadczenia. Z kolei 22 tys. osób kontynuuje zatrudnienie, dlatego choć uzyskały prawo do emerytury, jej wypłata została im zawieszona. W blisko 10 tys. przypadków dotychczas pobierane świadczenie okazało się wyższe od wyliczonej emerytury, a zatem tym osobom będzie wypłacane dotychczasowe świadczenie - wyjaśniała.

Prezes ZUS zwróciła uwagę, że na emeryturę przechodzi nieco więcej osób, które są aktywne zawodowo - dziś jest to 43 proc. wszystkich wnioskujących o emeryturę. - Obserwujemy, że od stycznia nieznacznie wzrósł odsetek osób, które w ramach obniżenia wieku emerytalnego przechodzą na emeryturę bezpośrednio z zatrudnienia. W ubiegłym roku było to 27 proc., obecnie 29 proc. - mówiła profesor. Dodała, że wszystko wskazuje na to, iż w kolejnych miesiącach ta tendencja będzie się utrzymywać.

Szefowa ZUS podkreśliła, że w porównaniu z ubiegłym rokiem obniżyła się wysokość przeciętnej emerytury w ramach obniżenia wieku emerytalnego. - Na koniec ubiegłego roku przeciętna emerytura dla kobiet wynosiła 1614 zł, a dla mężczyzn 2700 zł. Natomiast średnia emerytura dla świadczeń przyznanych po Nowym Roku wynosi dla kobiet 1524 zł, a dla mężczyzn 2538 zł. Wynika to po pierwsze ze struktury osób, które nabywają świadczenie, bowiem ok. 60 proc. z nich nadal przechodzi na emeryturę z różnego rodzaju świadczeń, m.in. rentowych i przedemerytalnych. Po drugie osoby, które teraz przechodzą na świadczenie, mają krótszy staż ubezpieczeniowy od osób, które przechodziły na świadczenie w ostatnim kwartale ubiegłego roku, a co za tym idzie - odłożyli mniej składek i były one mniej razy waloryzowane na koncie w ZUS - wyjaśniała.

Przypomniała, że w lipcu 2017 roku w ramach przygotowań do reformy, w oddziałach ZUS pojawili się doradcy emerytalni, którzy obsłużyli ponad 5 mln osób. - Oni są i będą na stałe obecni w strukturze ZUS. Tego wcześniej brakowało, takiego indywidualnego proklienckiego podejścia - oceniła prezes ZUS.

1 października 2017 roku weszła w życie reforma emerytalna, zgodnie z którą kobiety ponownie nabywają prawo do emerytury od 60. roku życia, a mężczyźni od 65. Jest to powrót do stanu sprzed 1 stycznia 2013 roku, kiedy w życie weszła ustawa przewidująca zróżnicowanie wieku emerytalnego w zależności od płci i daty urodzenia, przy czym dla najmłodszych ubezpieczonych ustalono wiek emerytalny na poziomie 67 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR