ZUS: ostatni emeryci i renciści otrzymali na swoje konto "trzynaste" świadczenie

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 maja 2019 10:01


ZUS: ostatni emeryci i renciści otrzymali na swoje konto "trzynaste" świadczenie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ostatni emeryci i renciści otrzymali na swoje konto świadczenie z programu "Emerytura plus" – poinformował w piątek (24 maja) rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, do wypłaty zostały jeszcze tylko "trzynastki" dla osób pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

Jednorazowe świadczenie "Emerytura plus" w wysokości 1100 zł brutto (ok. 888 zł netto) jest wypłacane "z urzędu" wraz z emeryturą lub rentą. Pierwsze trzynastki - dla osób pobierających świadczenia na początku miesiąca - wypłacono pod koniec kwietnia.

Jak poinformował PAP Andrusiewicz, w piątek ostatni emeryci i renciści otrzymali na swoje konto pieniądze z programu "Emerytura plus". Wyjaśnił, że wypłata ostatniej transzy "trzynastego" świadczenia nastąpiła z jednodniowym wyprzedzeniem, gdyż standardowy termin płatności, czyli 25 dzień miesiąca, w maju jest dniem wolnym od pracy.

W siedmiu kolejnych terminach płatności: 1,5,6,10,15,20 oraz 25 maja, ZUS wypłacił blisko 8,3 mln trzynastych świadczeń na kwotę 8,9 mld zł brutto. Większość z tej kwoty, bo w granicach 72 proc. została przelana na konta bankowe klientów ZUS, pozostała cześć to wypłaty za pośrednictwem operatora pocztowego.

Rzecznik ZUS zaznaczył, że do wypłaty została jeszcze jedna transza jednorazowego świadczenia pieniężnego dla osób pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Dla tych klientów terminem płatności "trzynastki" jest 1 czerwca. - Jednak z uwagi na fakt, że to również dzień wolny od pracy, świadczenia dla tej grupy ok. 110 tys. klientów zostaną wypłacone do piątku 31 maja. Ostatnia transza wypłatowa opiewa na kwotę 111 mln zł - przekazał Andrusiewicz.

ZUS kończy już także wysyłkę decyzji o przyznaniu jednorazowego świadczenia pieniężnego. Jak poinformował rzecznik, do piątku, do 8,1 mln świadczeniobiorców, którzy otrzymali "trzynastkę" trafił już list z decyzją z ZUS. Do przyszłego piątku korespondencja trafi do wszystkich, którym wypłacone zostało trzynaste świadczenie.

Świadczenie "Emerytura plus" jest wypłacane osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Trzynastą emeryturę otrzymały także te osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające (tzw. matczyną emeryturę), które do 30 kwietnia miały już przyznane prawo do tego świadczenia.

W razie zbiegu prawa do świadczeń osobie uprawnionej przysługuje jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno świadczenie. Świadczenia nie obejmie egzekucja komornicza.

Karolina Kropiwiec (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR