ZUS ostrzega oszustami. Oferują płatną "pomoc" ws. dziedziczenia składek

FINANSE

Autor: Polskie Radio/Rynek Seniora   12 maja 2016 13:03


ZUS ostrzega oszustami. Oferują płatną "pomoc" ws. dziedziczenia składek Dziedziczenie składek z II filara emerytanego jest bezpłatne i nie są do tego konieczni pośrednicy. Fot. Archiwum

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS zauważył na antenie radiowej Jedynki, że proceder spotkań w sprawie dziedziczenia składek w II filarze emerytalnym, podczas których organizatorzy powołują się na rzekomą współpracę z ZUS, rozszerza się na cały kraj. Firmy proszą ponoć o dane osobowe i oferują płatne usługi. Tymczasem dziedziczenie składek jest bezpłatne.

ZUS ostrzega przed odpowiadaniem na zaproszenia organizatorów spotkań w sprawie dziedziczenia składek w II filarze emerytalnym. W ich trakcie padają sugestie, jakoby organizator szkoleń współpracował z ZUS, tymczasem ten nie korzysta z pomocy żadnych pośredników - informuje Polskie Radio.

Uczestnicy takich spotkań są m.in. proszeni o przekazanie danych osobowych swoich bliskich, którzy dziedziczą pieniądze składowane w ZUS lub w OFE.

Rzecznik ZUS-u tłumaczy, że takie dane mogą zostać wykorzystane przed firmę, która będzie chciała w przyszłości zarobić na tej wiedzy. Wyjaśnia, że choć w pierwszej chwili usługi są darmowe, potem często organizator oferuje odpłatność za rzekomo czasochłonną i problematyczną pomoc . Rzecznik przekonuje, że z reguły to osoby starsze zgadzają się na płatności, gdyż "nie chcą mieć problemów".

Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych wyjaśnia na antenie Polskiego Radia, że dziedziczenie składek z II filara jest bezpłatne i zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i każdy otwarty fundusz emerytalny posiada specjalnie dedykowane osoby, które nieodpłatnie informują o odzyskaniu środków.

Więcej: www.polskieradio.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR