ZUS poinformuje, ile zaoszczędziliśmy na starość
Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   21 maja 2015 10:44

W czerwcu 16 mln ubezpieczonych dostanie z ZUS informację o stanie konta emerytalnego. Będzie można znaleźć w niej szczegółowy wykaz składek wpłaconych w ciągu dwóch ostatnich lat, a także skumulowaną kwotę składek z całej dotychczasowej kariery zawodowej.

Świadczenia z nowego systemu będą niższe niż te, które dostawali świeżo upieczeni emeryci do końca 2008 r.  Z najnowszych informacji ZUS wynika, że przeciętna emerytura przyznawana ze starego systemu wynosi 2,6 tys. zł, a z nowego tylko 1,6 tys. zł.

Z wyliczenia wysokości przyszłych emerytur jakie na prośbę "Rzeczpospolitej" przygotował ZUS wynika, że 55 latek z 25- letnim stażem pracy podczas którego otrzymywał przeciętne wynagrodzenie (obecnie ponad 4,1 tys. zł brutto) po ukończeniu 67 lat w 2026 r. powinien dostać z ZUS emeryturę w wysokości 2494 zł miesięcznie. Gdyby zarabiał 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie ponad 6 tys. zł), jego emerytura wyniosłaby już 3515 zł miesięcznie.

Znacznie niższa będzie emerytura 55-letniej kobiety. Będzie miała prawo do przejścia na emeryturę po ukończeniu 62 lat i 4 miesięcy. Z wyliczeń ZUS wynika, że z przeciętnymi zarobkami przechodząc na emeryturę w połowie 2021 r., dostanie tylko 1940 zł emerytury, czyli o ponad 500 zł mniej od mężczyzny, który takie świadczenie dostanie dopiero po ukończeniu 67 lat. Kobieta może dostać wyższe świadczenie pod warunkiem, że opóźni przejście na emeryturę.  

Więcej: www.rp4.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.