ZUS pożycza miliardy z budżetu na renty i emerytury
Autor: PAP, bankier.pl/Rynek Seniora   24 października 2014 12:18

Do końca marca 2016 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) powinien oddać budżetowi pożyczone 45 mld zł. Tymczasem przyszłoroczny niedobór funduszu wynikający z braku pokrycia wydatków wpływami ze składek to ok. 50 mld zł.

Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła w czwartek (23 października) opinię komisji polityki społecznej i rodziny o projekcie budżetu na 2015 r. Podczas dyskusji poseł Elżbieta Rafalska z PiS pytała m.in. o plan spłat pożyczek zaciąganych przez ZUS wobec skarbu państwa.

Wicedyrektor w departamencie finansów funduszu ZUS Radosław Socha poinformował, że stan Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) planowany na koniec przyszłego roku to minus 45 mld zł. - To wszystko są zobowiązania z tytułu pożyczek z budżetu państwa (). Data spłat tych wszystkich pożyczek (z lat ubiegłych oraz z 2014 r.) to 31 marca 2016 r. - powiedział.

Wyjaśnił, że pożyczka z budżetu państwa jest wsparciem dla FUS, gwarancją wypłacalności świadczeń. Stąd też z punktu widzenia funduszu, jest to takie samo w zasadzie źródło finansowania, jak dotacja z budżetu państwa - poinformował.

Zaznaczył, że skala wsparcia w postaci pożyczki z budżetu państwa dla FUS w kolejnych latach maleje. W 2013 r. było to 12 mld zł, w 2014 r. ma to być ok. 7 mld zł, natomiast w przyszłym roku pożyczka ma wynieść 5,5 mld zł. Oczywiście ZUS jest w stałym kontakcie z ministrem finansów i kwestie spłaty tych pożyczek ustali w latach kolejnych - dodał.

Poinformował, że w przyszłym roku wydatki na emerytury i renty z FUS wyniosą blisko 176 mld zł, natomiast wpływy ze składek osiągną niecałe 145 mld zł. Jak widać różnica jest na poziomie ok. 30 mld zł. Do tego dochodzą jeszcze wydatki na świadczenia krótkoterminowe w kwocie blisko 21 mld zł. Niedobór funduszu wynikający z braku pokrycia wydatków wpływami ze składek to ok. 50 mld zł mówił. Wyjaśnił, że niedobór ten będzie finansowany zarówno z budżetu państwa, jak i planowanej pożyczki, w wysokości 5,5 mld zł

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.