ZUS proponuje rewolucyjne zmiany: bez stażu pracy nie dostaniesz emerytury

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia   29 września 2016 09:42


ZUS proponuje rewolucyjne zmiany: bez stażu pracy nie dostaniesz emerytury Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

15 lat stażu pracy dla kobiet i 20 dla mężczyzn, to wiek poniżej którego emeryt nie będzie nabywał prawa do comiesięcznego świadczenia z ZUS. Zamiast tego dostanie jednorazowo zgromadzone dotychczas składki jako tzw. świadczenie zwrotne - to, jak informuje Rzeczpospolita, niejedyna propozycja zmian ubezpieczyciela.

W opinii ZUS po przejściu na emeryturę od wynagrodzenia pracownika czy zleceniobiorcy nie powinny już być pobierane żadnych składek. Tym samym  emeryci stracą możliwość podwyższania swoich świadczeń przez wliczenie dodatkowego stażu wypracowanego po przejściu na emeryturę.

W ocenie ekspertów to dość ryzykowne rozwiązanie, gdyż doprowadzi do tego, że pracodawcy będą wręcz zachęcali pracowników do jak najwcześniejszego przejścia na emeryturę, bo będą mogli w ten sposób zaoszczędzić.

ZUS proponuje także zniesienie limitu przychodu, powyżej którego nie potrąca się składek na ubezpieczenia społeczne. Wynosi on równowartość 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie 121 650 zł przychodu rocznie. Po zmianach powyżej tej kwoty zatrudnieni nie będą opłacali już składek, jedynie wyższy podatek.

ZUS rekomenduje także zmiany, które mogą spowodować, że składki na ubezpieczenia społeczne będziemy płacili od każdej umowy. Znikną bowiem tzw. wyłączenia spod obowiązku zapłaty składek, które są obecnie chętnie wykorzystywane przez przedsiębiorców do obniżania wysokości składek, jakie muszą płacić w związku z zatrudnieniem danej osoby.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR