ZUS przed ogromnym wyzwaniem: ponad pół miliona wniosków o emeryturę w tym roku
Autor: PAP/Rynek Seniora   13 marca 2017 11:55

- Co zmieni się dla samych przyszłych emerytów. Czy zmienią się wnioski emerytalne? Czy to będzie już nowy - testowany teraz wzór?
- Będzie to nowszy, czytelniejszy wzór wniosku, który poddaliśmy testowej ocenie klientów w trzech oddziałach ZUS. W czerwcu powinien wejść do powszechnego użytku. Każdy klient powinien odczuć zmianę. Upraszczamy jednak nie tylko formularze, ale i decyzje. Język naszych pism ma być prostszy i - co za tym idzie - bardziej zrozumiały dla tych, którzy mniej znają się na przepisach prawa. Oceny pilotażowe są pozytywne, techniczne wzory są bardziej przejrzyste. Będziemy monitorować, czy to rzeczywiście jest przyjazne dla świadczeniobiorców. Ta zmiana formy komunikowania należy się naszym klientom od dawna.

- Jaki jest koszt tych zmian dla ZUS? Są na to dodatkowe środki?
- Żadnych dodatkowych pieniędzy na wynagrodzenia nie dostaliśmy. Wzrost liczby zadań nie oznacza więc wzrostu funduszu płac w Zakładzie. Mamy jednak standardowe środki na godziny nadliczbowe i premie. Pracy będzie bowiem niezwykle dużo.

Dziś średnia pensja w ZUS to 3,4 tys. zł, czyli o ok. 1 tys. zł mniej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie w kraju. Staramy się racjonalnie gospodarować tym co mamy, tak by za dodatkowe obowiązki pracownicy otrzymali coś ekstra. Podejmuję cały czas działania dla poprawy warunków pracy, w tym sytuacji finansowej pracowników Zakładu.

- Czy realizacja tak ogromnego przedsięwzięcia nie jest zagrożona?
- Skala przedsięwzięcia jest rzeczywiście bardzo duża, ale jestem spokojna, wiedząc, że mam do dyspozycji doświadczoną kadrę. Mamy już przygotowane listy osób, które nabędą prawo do świadczenia w związku z obniżeniem wieku emerytalnego. Analizujemy potencjalne obłożenie pracą w każdym oddziale, więc w razie wystąpienia nadzwyczajnej sytuacji będziemy mogli dokonać odpowiednich dostosowań organizacyjno-kadrowych między najbliższymi terenowymi jednostkami.

Liczę, że przyjmowanie wniosków rozpoczniemy we wrześniu, na 30 dni przed zmianą wieku emerytalnego. Na dziś niestety prawo nie przewiduje możliwości złożenia wniosków o emeryturę drogą elektroniczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR