ZUS spojrzy łaskawszym okiem na czas spędzony na uczelni
Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   06 maja 2015 11:21

Osoby kończące swoją aktywność zawodową mają możliwość doliczenia do stażu ubezpieczeniowego okresów nieskładkowych - np. nauki na uczelni.

Generalnie czas ten może być dodany do stażu w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 okresów składkowych, które zostały udowodnione do dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę.

Do końca kwietnia 2015 r. zasada ta miała zastosowanie także wobec osób, które ubiegały się o ustalenie wysokości kapitału początkowego za okres sprzed 1 stycznia 1999 r.

Warunki były trudne do spełnienia, więc w praktyce z takiej możliwości korzystały wyłącznie osoby, które po zakończeniu studiów przepracowały wymagany czas.

Na przykład 5 lat nauki było doliczane do kapitału początkowego wyłącznie osobom, które przepracowały 15 lat. Z tego właśnie powodu w dużo gorszej sytuacji znaleźli się absolwenci uczelni, którzy nie ze swojej winy (a wyłącznie z racji daty urodzenie przed 31 grudnia 1998 r.) nie mieli możliwości wypracować wymaganego stażu.

Od 1 maja 2015 r. osoby te mogą doliczyć całe studia. Podstawą zmiany jest ustawa z 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która weszła w życie 1 maja. 

Co prawda nadal będzie obowiązywać zasada, że okres nauki w szkole wyższej będzie ograniczony do 1/3, ale przy ustalaniu okresów składkowych będą też uwzględniane lata płacenia daniny na rzecz ZUS przypadające po 31 grudnia 1998 r., ale przed dniem zgłoszenia wniosku o emeryturę. Okresy te będą doliczane z uwzględnieniem pełnych miesięcy.

Więcej: www.gazetaprawna.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.