ZUS sprawdzi obecny system emerytalny i wcześniejsze reformy

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 czerwca 2016 16:13


ZUS sprawdzi obecny system emerytalny i wcześniejsze reformy Celem przeglądu jest ocena rozwiązań obowiązujących obecnie w systemie emerytalnym, z uwzględnieniem reform, które weszły w życie w 2011 r. i 2013 r. Fot. reynermedia/Flickr.com (CC BY 2.0)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi konsultacje społeczne dotyczące przeglądu systemu emerytalnego w Polsce - poinformował w poniedziałek (13 czerwca)  rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. Uwagi można przesyłać na adres przeglademerytalny@zus.pl.

Przegląd dotyczy naszego systemu emerytalnego, w tym zmian, które w nim zaszły od 2011 r. Raport w tej sprawie ma zostać przygotowany we wrześniu, w październiku ma się nim zająć rząd. Hasłem przeglądu jest "Bezpieczeństwo dzięki odpowiedzialności" - poinformował rzecznik.

Przegląd ma dotyczyć wszystkich aspektów jego funkcjonowania. Na specjalny adres można przesyłać uwagi i propozycje dotyczące możliwych rozwiązań w ramach systemu emerytalnego i jego zmian - wyjaśnił Andrusiewicz. Przypomniał, że obowiązek przeprowadzenia przeglądu systemu emerytalnego wynika z ustawowego zapisu, a pierwszy odbył się w 2013 r.

Andrusiewicz poinformował, że zgodnie z decyzja minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej w zespole odpowiedzialnym za jego przeprowadzenie będzie ZUS. W skład zespołu wchodzą ponadto przedstawiciele ministerstw i instytucji centralnych, związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz instytucji rynku ubezpieczeniowego.

W ramach prac nad przeglądem od czerwca do września w 22 oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbędą się debaty na temat obecnego kształtu i wyzwań dla polskiego systemu ubezpieczeń społecznych.

Cytowana w informacji rzecznika prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska wyjaśniła, że celem przeglądu jest ocena rozwiązań obowiązujących obecnie w systemie emerytalnym, z uwzględnieniem reform, które weszły w życie w 2011 r. i 2013 r. - Rozwiązania te oceniać będziemy szczególnie przez pryzmat zachodzących zmian demograficznych, ewolucji rynku pracy i migracji międzynarodowej - poinformowała prezes.

- Reformy wprowadzone w 2011 r. i 2013 r. będą analizowane pod kątem systemowego deficytu w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i długu publicznego, a także wysokości wypłacanych świadczeń - podał rzecznik ZUS.

- Kluczowymi problemami, jakie zostaną poddane analizie będą szczegółowe parametry nabywania prawa do świadczeń, prawo do emerytury w kontekście nieoskładkowanych dochodów, pułap 30-krotności w zakresie odprowadzanych składek, a także prawo do emerytury minimalnej, zasady jej nabywania oraz wysokość - wyliczył Andrusiewicz.

Rozwiązania będą analizowane w świetle norm międzynarodowych, m.in. konwencji o normach minimalnych w ubezpieczeniach społecznych Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz obejmie ocenę tzw. III filara emerytalnego - systemu OFE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.