ZUS uspokaja: Jesteśmy w pełni przygotowani do jesiennej zmiany przepisów emerytalnych

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 czerwca 2017 14:11


ZUS uspokaja: Jesteśmy w pełni przygotowani do jesiennej zmiany przepisów emerytalnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zadania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na rzecz klientów są i będą wykonywane - zapewnił w środę Radosław Milczarski z Biura Prasowego ZUS. Poinformował, że w ZUS trwają rozmowy ze związkami zawodowymi, dotyczące podwyżek płac .

Odniósł się w ten sposób do informacji Nowoczesnej, która w środę (7 czerwca) zapowiedziała, że zwróci się do Państwowej Inspekcji Pracy o kontrolę we wszystkich oddziałach Zakładu. Inspekcja miałaby sprawdzić, czy w ZUS nie dochodzi do łamania praw pracowniczych w związku z realizacją reformy dot. obniżenia wieku emerytalnego. Według Nowoczesnej może to dotknąć emerytów i rencistów.

- Wszystkie zadania ZUS na rzecz klientów są i będą - jak zawsze - wykonywane bez przeszkód, w tym oczywiście obsługa przyjmowania wniosków emerytalnych - zapewnił w imieniu Zakładu Milczarski. -Jesteśmy w pełni przygotowani do październikowej zmiany przepisów emerytalnych - dodał.

- ZUS przygotowując się do operacji obniżenia wieku emerytalnego optymalizuje obsługę klientów, mamy harmonogram całej operacji, a także zabezpieczone środki finansowe i organizacyjne na ten cel - podkreślił.

Dodał, że w Zakładzie trwają obecnie negocjacje płacowe ze związkami zawodowymi, które domagają się 700 zł podwyżki.

- Zarząd ZUS otrzymał 26 maja wystąpienie z żądaniami od organizacji związkowych w trybie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Ze względu na brak możliwości spełnienia wszystkich postulatów organizacji związkowych - w tym postulat podwyżki 700 zł do końca roku, który jest nie do udźwignięcia ze względów budżetowych, doszło do formalnego wszczęcia sporu zbiorowego - poinformował.

Milczarski podkreślił, że jeśli chodzi o postulaty dotyczące wzrostu wynagrodzeń zarząd nie ma wątpliwości, że nie są one wysokie i pracownicy zasługują na to, by je podnieść. - Zarząd ZUS może jednak poruszać się w ramach tego budżetu, który otrzymuje, co oznacza, że podwyżki są możliwe dzięki wygospodarowaniu w nim środków - poinformował.

Tłumaczył, że wejście w spór zbiorowy nie oznacza natychmiastowej eskalacji. Jak mówił, zarząd 30 maja przedstawił merytoryczne stanowisko w odpowiedzi na żądania organizacji związkowych i zaprosił je na spotkanie, które ma doprowadzić do rokowań.

- Jeśli te rokowania nie przyniosą rezultatu, spisany zostanie protokół rozbieżności i rozpoczną się mediacje, a w razie ich niepowodzenia możliwy będzie arbitraż. Formalnie, dopiero po ewentualnym fiasku arbitrażu teoretycznie możliwy byłby strajk w ZUS - wyjaśnił procedurę Milczarski.

Zaznaczył, że nie jest to pierwszy pierwsza sytuacja, w której związki zgodnie z prawem weszły w spór zbiorowy z pracodawcą.

ZUS zatrudnia ponad 40 tys. osób w centrali i 43 oddziałach na terenie całego kraju. 1 października wejdą w życie przepisy umożliwiające przejście na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR