ZUS wylicza w trzech wariantach, ile dostaniemy emerytury

FINANSE

Autor: BM/Rynek Seniora   22 czerwca 2016 10:53


ZUS wylicza w trzech wariantach, ile dostaniemy emerytury Jeżeli adresat korespondencji do 31 grudnia 2015 r. ukończył 35 lat, ZUS wyliczy mu również hipotetyczną emeryturę w trzech wariantach. Fot. reynermedia/Flickr.com (CC BY 2.0)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS”. Otrzyma ją każdy urodzony po 31 grudnia 1948 r., który choćby przez chwilę w swoim życiu podlegał pod powszechny system ubezpieczenia społecznego i co za tym idzie, na którego koncie w ZUS zapisano przynajmniej jedną składkę.

Z korespondencji każdy adresat dowie się, ile składek w wysokości nominalnej oraz po przeprowadzanej przez ZUS co roku waloryzacji zgromadził na swoim koncie emerytalnym. Osoby, które pracowały przed 1999 rokiem będą miały wykazaną wysokość zgromadzonego kapitału początkowego za lata, gdy składki nie były odprowadzane imiennie.

Z listu z ZUS każdy z nas dowie się również, jak wysoka jest pula składek na subkoncie, czyli na swego rodzaju II filarze w ZUS. Jest w nim również oczywiście wysokość składek przekazanych do OFE.

- Korespondencja, którą otrzyma z ZUS ok. 20 mln ubezpieczonych Polaków to list, w którym zapisana jest historia naszego ubezpieczenia w postaci zgromadzonych przez lata pracy składek. To nasza przyszłość emerytalna. Warto więc zweryfikować, czy kwota składek, o której informuje ZUS, zgadza się z naszą wiedzą o nich. Warto też mieć świadomość, co z tych zgromadzonych składek wynika - mówi Ewa Kosowska, dyrektor departamentu ubezpieczeń i składek centrali ZUS, której podpis widnieje na każdym z wysyłanych obecnie listów.

Jeżeli adresat korespondencji do 31 grudnia 2015 r. ukończył 35 lat, ZUS wyliczy mu również hipotetyczną emeryturę w trzech wariantach:

- pierwszy to kwota, którą otrzymałby w oparciu o to, co dotychczas zgromadził na koncie emerytalnym.

- druga to kwota, którą otrzymałby, pracując do ustalonego dla niego wieku emerytalnego i odprowadzając składki w średniej wysokości (ustalonej z okresu ubezpieczenia od 1999 r.)

- trzeci wariant - i to jest tegoroczna nowość - to wysokość hipotetycznej emerytury należnej z konta i subkonta emerytalnego

Dla wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek trudności ze zrozumieniem zapisów „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS”, Zakład przygotował specjalne wyjaśnienia. Są one dołączone do „Informacji”. To instrukcja jak - krok po kroku - czytać IOSK. Po zapoznaniu się z nią nikt nie powinien mieć problemu z ustaleniem, jaki jest stan jego konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.