ZUS wypłaca 111 rodzajów emerytur. Jaka jest przyszłość tego systemu?

FINANSE

Autor: polskatimes.pl/Rynek Seniora   21 września 2016 10:49


ZUS wypłaca 111 rodzajów emerytur. Jaka jest przyszłość tego systemu? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ocenie pracodawców uproszczenie systemu emerytalnego mogłoby przynieść szybkie oszczędności. Sam ZUS wypłaca 111 rodzajów emerytur, oprócz tego płatnikiem jest KRUS, są oddzielne emerytury dla służb mundurowych oraz sędziów i prokuratorów. Do ich obsługi potrzeba sztabu ludzi w instytucjach wypłacających i u pracodawców - zauważa serwis polskatimes.pl.

Bronisław Szajda, członek zarządu i dyrektor ds. ekonomicznych spółki Energetyka Cieplna Opolszczyzny, jako reprezentant pracodawców ocenia, że system wymaga gruntownej przebudowy, choć jest to decyzja trudna dla polityków. Twierdzi, że "powinniśmy zmierzać w kierunku emerytur socjalnych, w jednakowej wysokości dla wszystkich Polaków i promowania dodatkowego, indywidualnego oszczędzenia na starość.

Dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu uważa, że dotychczasowe sposoby oszczędzania w różnych prywatnych funduszach nie przynoszą oczekiwanych korzyści.

Z kolei dr Rafał Parvi, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu, zwraca uwagę, że dla systemu emerytalnego najlepiej jest, gdy kwota wypłaconych składek jest równa tej, która wpływa do systemu. Przypomina, że już na 2016 rok zaplanowano ok. 52 mld zł deficytu w ZUS, jednak jego zdaniem Zakład nie zbankrutuje, bo stoi za nim państwo, które ma sześciokrotnie wyższe oszczędności.

Podkreśla, że konieczne jest ustalenie, jak ten system ma funkcjonować. Najprostsze w ocenie ekonomisty z WSB jest podnoszenie składek i jego zdaniem właśnie tak się stanie, kiedy od stycznia 2017 r. wejdzie w życie podwyżka wynagrodzenia minimalnego o 150 zł, do 2000 zł brutto.

Więcej: www.polskatimes.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR