ZUS zaczął wysyłać listy z wyliczoną emeryturą. To będzie szok?

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   15 czerwca 2016 11:48


ZUS zaczął wysyłać listy z wyliczoną emeryturą. To będzie szok? Od 15 czerwca 2016 r. do końca wakacji ZUS wyśle wyliczenia przyszłych emerytur do 20 mln ubezpieczonych. Fot. Adam Baker/Flickr.com (CC BY 2.0)

15 czerwca 2016 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie listów, z których dowiemy się, na jaką emeryturę możemy liczyć na starość. - Wiele osób może przeżyć szok, gdy zobaczy, jak niskie świadczenie będzie pobierać - ostrzega w Gazecie Wyborczej Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Z listów każdy Polak dowie się, ile ma odłożonych składek emerytalnych i jaka będzie jego hipotetyczna wysokość emerytury. Wyliczenia będą w trzech  wariantach - gdyby ktoś przestał płacić składki, gdyby je płacił w tej samej wysokości aż do osiągnięcia wieku emerytalnego oraz w przypadku, gdy część składek z OFE powędrowała do ZUS. 

Na wyższe emerytury mogą liczyć osoby, które długo pracowały przed 1999 r. Przed tym rokiem nie było kont emerytalnych, więc wszystkim dopisywany jest dodatkowy kapitał początkowy. 

Natomiast dzisiejsi 30-40-latkowie, nie dość, że nie będą mieli kapitału początkowego, to dodatkowo wielu z nich pracuje np. na umowy o dzieło, od których nie są odprowadzane składki. 

W listach podany będzie wiek, w którym będziemy mogli przejść na emeryturę. W zależności od daty urodzenia dla niektórych to np. 63 lata, dla innych - 66 lat i 3 miesiące. PiS obiecuje, że obniży wiek emerytalny do 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni).

Po obniżeniu wieku dzisiejsze 40-latki dostaną na starość aż o ponad 40 proc. mniej, niż w przypadku obowiązujących przepisów - zauważa GW. Obecna 41-latka, gdy odejdzie na emeryturę w wieku 67 lat, dostanie średnio 2648 zł brutto. Gdyby jednak, jak chce PiS, zakończyła pracę w wieku 60 lat, musiałaby wyżyć za jedynie 1516 zł brutto. 

Osoby, które zapisały się do OFE, będą mogły jeszcze liczyć na podwyższenie świadczenia ze składek w II filarze.

Akcja wysyłania listów potrwa do końca sierpnia 2016 r.

Więcej: www.wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.