ZUS zmodernizuje serwery: w nowej bazie cały portfel świadczeń

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 grudnia 2015 09:30


ZUS zmodernizuje serwery: w nowej bazie cały portfel świadczeń W nowej bazie ZUS ma się znaleźć cały portfel świadczeń sprzed reformy emerytalnej. Fot. archiwum

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmodernizuje swoje serwery i bazę danych, gdzie docelowo będzie funkcjonował cały centralny system informatyczny Zakładu. ZUS ogłosił przetarg na to zadanie; system w nowej konfiguracji ma działać pod koniec 2019 r.

- Chcemy wymienić sprzęt na współczesny, o dwie generacje wyższy od obecnych rozwiązań; zmodernizujemy serwery i zmienimy bazę danych - powiedział w piątek (4 grudnia) członek zarządu Zakładu Radosław Stępień. - Zmieniamy system pod kątem przyszłych zadań Zakładu; obecne rozwiązania przestają wystarczać - dodał.

- System działa od 1998 r., był rozbudowywany, ale obecne rozwiązanie to zupełna nowość. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie musiał zapewnić przeniesienie danych i działanie ich w nowej konfiguracji - zaznaczył Stępień, który w ZUS nadzoruje pion informatyczny i operacji. - Zmiana umożliwi bezpieczne funkcjonowanie systemu ZUS - podkreślił.

- To dla nas bardzo ważne zamówienie, wiążemy z nim duże nadzieje. Jest to jedno z serii działań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które ma na celu podwyższenie bezpieczeństwa przetwarzanych przez ZUS danych. Następnym etapem będzie budowa bezpiecznego środowiska informatycznego dla Platformy Usług Elektronicznych, tak aby uniknąć choćby problemów z dostępem do systemu - powiedział wiceprezes.

Przetarg ogłoszono w czwartek (3 grudnia), oferty można składać do 13 stycznia. Zakład nie podaje szacunkowej wartości przetargu, ale ze względu na skalę zadania będzie to jeden z największych przetargów informatycznych w kraju. Wadium, które muszą wnieść oferenci, to 3,8 mln zł. Podstawą wybory będzie cena, a elementem czas przywrócenia pracy serwerów w przypadku awarii.

Efektem tego przedsięwzięcia ma być w pełni zdublowane i wysokowydajne środowisko informatyczne Zakładu. Serwery mają pozwalać na przetwarzanie danych niezbędne do wypełniania obecnych zadań ZUS i umożliwienie realizacji kolejnych. W nowej bazie ma się znaleźć cały portfel świadczeń sprzed reformy emerytalnej. Ma też pozwolić na nieprzerwaną pracę systemu w przypadku awarii jednego z ośrodków obliczeniowych ZUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.