40 mln zł za dawny kompleks szpitalny. Powstaną tam dom seniora, apartamenty senioralne...
Autor: DK, Głos Wielkopolski, GW/Rynek Seniora   25 listopada 2016 10:30

Jedna z najbardziej atrakcyjnych nieruchomości zlokalizowanych w centrum Poznania - siedziba b. szpitala przy ul. Szkolnej, znalazła nabywcę. Jest nim, wyłoniona w przetargu, spółka MEDI-system, która zaoferowała za nieruchomość 40,4 mln zł. W nowej lokalizacji planuje otworzyć dom seniora z opieką całodobową i pobytem dziennym. Powstaną tam także apartamenty senioralne.

Jak przekazało biuro prasowe Urzędu Miasta Poznania, teren byłego szpitala znajduje się w doskonałym położeniu, tuż przy Starym Rynku, u zbiegu ulic Szkolnej i Podgórnej. Obejmuje 11 budynków na obszarze 1,3 ha. Największy budynek to czteropiętrowy gmach byłego szpitala miejskiego. Na przeznaczonym do sprzedaży terenie znajduje się również willa Hipolita Cegielskiego oraz skrzydło dawnego klasztoru karmelitanek.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, wszystkie budynki przy ul. Szkolnej, Koziej i Podgórnej są pod ochroną konserwatorską. Ale bezwzględnej ochronie podlegają tylko pozostałości dawnego zakonu i willa Cegielskiego. A remont skrzydła dawnego klasztoru musi się rozpocząć w ciągu 2 lat od zakupu.

Plany inwestora
MEDI-system należy do francuskiej firmy Orpea, specjalizującej się w świadczeniu usług opieki długoterminowej. W nowej lokalizacji planuje otworzyć dom seniora z opieką całodobową i pobytem dziennym. Na miejscu znajdą się także apartamenty senioralne typu assissted living: dla seniorów z mniejszymi obciążeniami medycznymi, którzy mieszkają i żyją samodzielnie oraz klinika rehabilitacyjna.

Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nieruchomość powinna służyć do realizacji m.in. działalności kulturalnej, hotelarskiej, nauki i szkolnictwa wyższego, handlowej, gastronomicznej, biur i rzemiosła usługowego, zdrowotnej.

Jak twierdzi Głos Wielkopolski, dom seniora nie będzie jedynym podmiotem działającym w dawnym kompleksie szpitalnym. Prawdopodobnie pojawi się tam również część hotelowa oraz mieszkalna.

Przetarg na zakup nieruchomości odbył się w czwartek (24 listopada). Sprzedaż ma zostać sfinalizowana w styczniu 2017 roku. 

Kim jest nabywca?
MEDI-system świadczy usługi na rynku opieki długoterminowej i rehabilitacji. Firma oferuje pacjentom ponad 700 miejsc w siedmiu ośrodkach na Mazowszu i Śląsku. Przychody w 2015 r. osiągnęły poziom 10 mln euro.

Ośrodki specjalizują się w rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej i ogólnoustrojowej oraz w długoterminowych usługach opiekuńczo-leczniczych. Do podopiecznych firmy należą także osoby dotknięte tzw. chorobami otępiennymi (demencja) głównie w przebiegu choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, choroby Picka, pląsawicy Huntingtona, neuroboreliozy i innych.

Nowym właścicielem 90 proc. proc. udziałów w MEDI-system na początku stycznia 2016 r. została francuska Orpea (obecnie ma 100 proc. udziałów), która działa na europejskim rynku opieki długoterminowej i rehabilitacji stacjonarnej.

Czytaj: Europejski gigant przejął sieć MEDI-system

Orpea świadczy usługi w dziedzinie opieki długoterminowej. Firma założona w 1989 r., od 2002 r. jest notowana na paryskiej giełdzie Euronext. Grupa ma sieć blisko 700 placówek opieki (z blisko 70 tys. miejsc dla pacjentów), w tym ponad 32,7 tys. łóżek we Francji w 354 obiektach i blisko 36 tys. łóżek w pozostałych krajach Europy (Niemczech, Austrii, Belgi, Hiszpanii, Włoszech, Czechach i w Szwajcarii) - w 343 ośrodkach pobytu i rehabilitacji.

Czytaj też: Ambitne plany nowego inwestora MEDI-system. Kilkadziesiąt ośrodków w 5-7 lat

- To poważny i solidny podmiot. Liczymy, że przyczyni się do istotnej rewitalizacji tej części Starego Miasta - powiedział w Głosie Wielkopolskim Bartosz Guss, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR