Będzie nowe uzdrowisko w Warmińsko-Mazurskim
Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   17 września 2014 09:00

Lidzbark Warmiński na prostej drodze, aby stać się uzdrowiskiem. Zgodziło się na to Ministerstwo Zdrowia. Władze samorządowe chcą zbudować w mieście m.in termy - ich szacunkowy koszt to 96 mln zł.

Resort potwierdził możliwość prowadzenia tam lecznictwa uzdrowiskowego w zakresie m.in. chorób kardiologicznych, nadciśnienia i chorób reumatologicznych.

Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Artur Wajs powiedział w poniedziałek (15 września), że decyzja resortu zdrowia potwierdzająca możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego w Lidzbarku Warmińskim i sołectwach Medyny i Łabno "jest kluczowa dla samorządu".

- Teraz ta decyzja trafi do uzgodnień międzyresortowych i pewnie zajmie to kolejny rok zanim się ostatecznie sformalizuje - powiedział Wajs i dodał, że gdyby na tym etapie ministerstwo uznało, że panujące w Lidzbarku "naturalne surowce", tj. woda i warunki klimatyczne nie nadają się do zastosowania w lecznictwie uzdrowiskowym, "droga Lidzbarka do uzdrowiska byłaby zamknięta".

Wajs podkreślił, że uzgodnienia międzyresortowe ws. formalnego nadania miastu statusu uzdrowiskowego będą się toczyły poza lokalnym samorządem.

W oparciu o zgromadzone opinie Ministerstwo Zdrowia wskazało, że w Lidzbarku, Łabnie i Medynach mogę być leczone kardiologiczne, nadciśnienie, choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego i reumatologiczne. Lecznictwo ma być tu oparte m.in. o właściwości wody występującej na głębokości 1 tys. metrów.

Według specjalistów, którzy na zlecenie lokalnego samorządu badali tę wodę, ma ona właściwości solanki, która dobrze wpływa na skórę zwiększając jej ukrwienie, rozszerza drogi oddechowe oraz pobudza przemianę materii, pomagając walczyć z otyłością. Kąpiele solankowe w występujących w Lidzbarku wodach zalecane są osobom z chorobami dróg oddechowych, reumatycznymi oraz w stanach wymagających zwiększenia odporności.

Woda solankowa ma być wykorzystywana m.in. w budowanych w Lidzbarku termach. Pierwotnie kompleks basenów miał być otwarty jesienią jednak w sierpniu główny wykonawca robót, firma Kornas, ogłosiła upadłość i samorząd powiatowy Lidzbarka Warmińskiego szuka teraz w przetargu innej firmy, która dokończy budowę.

Starostwa lidzbarski Jan Harhaj przyznał ostatnio, że w tej sytuacji "raczej na pewno" termy nie zostaną otwarte w tym roku. Szacowny koszt powstania term to 96 mln zł, z czego 64 mln zł to fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pierwotnie zakładano, że pracę w Termach Warmińskich znajdzie ok. 100 osób.

Oprócz Lidzbarka Warmińskiego starania o uzyskanie statusu uzdrowiska rozpoczął też Frombork, Miłomłyn i Górowo Iławeckie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.