Bielsko-Biała: zakończono budowę stacjonarnego hospicjum

INWESTYCJE

Autor: deon.pl, Dziennik Zachodni/Rynek Seniora   26 września 2016 10:47


Bielsko-Biała: zakończono budowę stacjonarnego hospicjum Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwsze w Bielsku-Białej stacjonarne hospicjum im. św. Jana Pawła II przy ul. Zdrojowej 10 to efekt współpracy pomiędzy kościołem katolickim i ewangelickim. W sobotę (24 września) gotowy już budynek został poświęcony i niebawem ma przyjąć pierwszych, terminalnie chorych pacjentów - informuje serwis deon.pl.

Grażyna Chorąży, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, które było inicjatorem budowy hospicjum, w wystąpieniu przyznała, że ta inicjatywa to konkretna odpowiedź na potrzeby licznych mieszkańców miasta i diecezji bielsko-żywieckiej, którzy pragną mieć fachową i godną opiekę, gdy nadchodzi ich ostatni etap życia.

Dotąd na budowę hospicjum wydano ok. 10 mln zł. Pieniądze pochodzą niemal wyłącznie z dobrowolnych ofiar mieszkańców Podbeskidzia. Kwotę 1,9 mln zł z budżetu miasta hospicjum otrzymało w ramach tzw. budżetu obywatelskiego Bielska-Białej. 

Placówka mieści się w dwóch budynkach - w starej części (ma 540 mkw.) są pomieszczenia administracyjne oraz gabinety lekarskie. W nowej o pow. 1900 mkw. znajdują się sale chorych, kaplica, szatnie oraz pokoje gościnne dla rodzin pacjentów. Hospicjum posiada system komunikacji pomiędzy chorym a pielęgniarką, sanitariaty przystosowane do potrzeb obłożnie chorych, klimatyzację, ogrzewanie podłogowe i ekologiczne źródło ciepłej wody.

Jak podaje Dziennik Zachodni, dzienny koszt utrzymania jednego łóżka szacowany jest na 500 zł, a tych jest 28. Placówka będzie świadczyła opiekę bezpłatnie wszystkim potrzebującym, niezależnie od światopoglądu. Znajdzie w niej zatrudnienie ok. 40 osób.

Jednostka nie otrzymała kontraktu z NFZ, dlatego zamierza utrzymywać się z własnych środków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR