Budżet obywatelski Katowic: w mieście powstanie tężnia?Jacek Wykowski, UM Katowice/Rynek Seniora - 02 września 2016 13:07


Rozpoczęła się kolejna edycja budżetu obywatelskiego dla Katowic na 2017 rok. Wśród zaakceptowanych przez urzędników ogólnomiejskich projektów znalazła się m.in. budowa tężni solankowej za ok. 2 mln zł. Głosowanie potrwa od 19 do 25 września.

​Tężnia to budowla z drewna i gałęzi tarniny służąca do zwiększania stężenia soli w solance. Tężnie służyły w przeszłości do uzyskiwania soli kuchennej, a obecnie "pracują" jako inhalatoria w kurortach.

Jak czytamy na stronie budżetu obywatelskiego miasta, projekt „Tężnia solankowa dla Katowic" to działanie dla zdrowia wszystkich mieszkańców, popierane m.in. przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, Nadleśnictwo Katowice oraz osoby zawodowo dbające o środowisko naturalne.

Tężnia miałaby być miejscem wypoczynku, ogólnodostępnym i bezpłatnym, służącym swoim mikroklimatem - porównywalnym z nadmorskim - profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, zapaleń zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwic, niedoczynności tarczycy i ogólnemu wyczerpaniu.

- Oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym solankowym aerozolem sprawia, że dawka jodu, jaką pochłaniamy, jest równa dawce przyjętej w ciągu trzech dni plażowania nad morzem. Jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy - tłumaczą propagatorzy projektu. Dodają, że "solanka wykorzystywana w katowickiej tężni będzie miała najwyższą jakość potwierdzoną atestami, a planujemy ją sprowadzać ze słynnego kurortu Ciechocinek".

Tężnia miałaby byc zlokalizowana w Parku Zadole przy ul. Wczasowej, a szacunkowy koszt budowy wynosi 2 mln zł.

W sumie na wszystkie projekty w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego Katowic przeznaczono prawie 22 mln zł.

Zobacz pełną listę projektów OGÓLNOMIEJSKICH oraz LOKALNYCH.

Głosowanie potrwa siedem dni - od 19 do 25 września i odbędzie się elektronicznie, za pomocą interaktywnego formularza dostępnego na stronie www.bo.katowice.eu.