Czekają nas dalsze przekształcenia uzdrowisk

INWESTYCJE

Autor: portalsamorzadowy.pl/Rynek Zdrowia   19 maja 2015 14:11


Czekają nas dalsze przekształcenia uzdrowisk

- Samorządy w pewnym momencie dojdą do wniosku, że może lepiej uzdrowisko dalej przekształcać. Prywatne ma większe możliwości dostosowania się do potrzeb pacjenta - uważa Bartosz Sadowski, prezes Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń.

Jeszcze kilka lat temu spółki uzdrowiskowe były własnością Skarbu Państwa. Część z nich została skomunalizowana, czyli przeszła w ręce samorządów, część, jak to w Ustroniu, przeszła proces prywatyzacji. Pana zdaniem czekają nas dalsze przekształcenia?

Bartosz Sadowski, prezes Uzdrowiska Ustroń SA:
 - Wydaje mi się, że tak, bo prywatne uzdrowisko ma większe możliwości dostosowania się do potrzeb pacjenta. A w dzisiejszych czasach społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome, dla przykładu nie korzysta z rehabilitacji tylko po incydencie, ale już profilaktycznie, a to skutkuje pozyskiwaniem pacjentów prywatnych. Tymczasem NFZ nie pozwala publicznym jednostkom na świadczenie usług prywatnych.

Poza tym prywatny inwestor ma dużo większe możliwości finansowe. W Uzdrowisku Ustroń przez trzy lata przed prywatyzacją Skarb Państwa zainwestował 15 mln zł. Po prywatyzacji w ciągu trzech lat nowy właściciel zainwestował 60 mln zł.

Ale zatrudnienie spadło…

- To nie tak. Część załogi miała możliwość przejścia na zasłużone emerytury i skrzętnie z tego skorzystała. Obecnie zwiększamy zatrudnienie, szukamy nowych specjalistów, którzy pozwolą nam rozbudowywać bazę zabiegową.

Jak pan ocenia uzdrowiska w rękach samorządów?

- Trudno mi się wypowiadać, bo nie jestem samorządowcem. Ale w mojej ocenie komunalizacja to etap pośredni w drodze do prywatyzacji. Wydaje mi się, że samorządy w pewnym momencie dojdą do wniosku, że może lepiej uzdrowisko dalej przekształcać.

Dlaczego?

- Obecnie mamy trudny czas dla uzdrowisk, bo pacjenci oczekują usług na bardzo wysokim poziomie. Zapomnijmy o sanatoriach, mówmy o szpitalach rehabilitacyjnych. A tym NFZ stawia bardzo restrykcyjne wymogi i nie wiem, czy samorządy są w stanie ponieść koszty takich inwestycji.

Więcej: www.portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.