Czy powstanie sto obiektów sanatoryjnych na stu hektarach? Wizualizacje już są
Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   25 sierpnia 2016 12:45

Ambitne plany starostwa w Kazimierzy Wielkiej (Świętokrzyskie) zakładają, że na zachód od miasta powstanie ponad sto obiektów sanatoryjnych z basenami, parkiem zdrojowym i deptakiem. W tym celu samorządowcy zlecili opracowanie projektu zagospodarowania ok. stu hektarów terenu w Słonowicach. Owocem tegoż są wizualizacje, ale miasto liczy i na prawdziwe obiekty, i na status uzdrowiska - informuje Gazeta Wyborcza.

Michał Bucki, wicestarosta kazimierski, zaznacza, że wizualizacje obrazują jedynie założenia, choć jednocześnie nie ukrywa, że miasto liczy na realizacje projektu. 

Koncepcję przygotowała oświęcimska pracownia Susuł & Strama Architekci. Według niej w centralnej części terenu znajdzie się strefa zdrojowo-wypoczynkowa ze szpitalem uzdrowiskowym, zakładem przyrodoleczniczym i budynkami sanatoryjnymi. Powstałyby: pijalnia wód, przychodnia, baseny, oczka wodne, park zdrojowy, szeroki deptak. Koncepcja zakłada, że na wskazanym obszarze może powstać ponad sto obiektów sanatoryjnych. 

Teren jest usytuowany w miejscowości Słonowice, na zachód od Kazimierzy Wielkiej, nad zalewem (zbiornikiem retencyjnym) na rzece Małoszówka.

W powstaniu w tym miejscu uzdrowiska, na które władze również mają nadzieję, mają pomóc kazimierskie wody siarczkowe, których zasoby według wstępnych szacunków wynoszą 3-4 mld m sześc. i - jak pisze GW - mają wydajność "kilkadziesiąt razy większą niż te wykorzystywane w Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju".

Realizacja całej koncepcji kosztowałaby kilkaset mln zł, a pierwszego etapu - ok. 60 mln. Samorządowcy liczą na pieniądze unijne i te od prywatnych inwestorów, którzy ponoć już interesują się pomysłem starostwa. Póki co gmina musi zmienić plan zagospodarowania przestrzennego i opracować tzw. operat uzdrowiskowy dla ministerstwa zdrowia, który jest niezbędny do uzyskania statusu uzdrowiska.

Więcej: www.kielce.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR