Czy seniorzy skorzystają na rewitalizacji mieszkań?
Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia   03 stycznia 2015 21:40

Powstał program odnowy kamienic na warszawskiej „starej” Pradze. Część odremontowanych mieszkań miasto chce wynająć seniorom. Czynsze mogą jednak okazać się wyższe niż w innych budynkach komunalnych.

Odnowa kamienic, to część większego programu zakładającego zmianę warunków życia mieszkańców Pragi. Na rewitalizację dzielnicy ma zostać przeznaczony 1 mld zł.

Jak informował Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, w listopadzie miasto podpisało porozumienie w zakresie finansowania odnowy Pragi z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz otrzymało potwierdzenie dodatkowego finansowania ze środków unijnych.

Nowością mają być mieszkania społeczne na wynajem. Miasto chce realizować sprawdzony wcześniej w innych dzielnicach pomysł, żeby kamienice remontować i udostępniać w ramach miejskich TBS-ów.

W sumie ma powstać 1700 takich mieszkań, z czego około połowa w wyremontowanych kamienicach, dziś opuszczonych lub z nakazem wykwaterowania ze względu na zagrożenie budowlane. Na liście do remontu w tej formule znalazło się 20 budynków - podaje Gazeta Wyborcza.

Mieszkania na wynajem adresowane będą do trzech grup: - osób młodych, seniorów i osób z budynków zwracanych spadkobiercom dawnych właścicieli i handlarzom roszczeniami w ramach dekretu Bieruta.

Lokale dla seniorów mają być uzupełnione o dodatkową ofertę. W jednej lub dwóch kamienicach oprócz mieszkań będą też oferowane usługi opiekuńcze dla osób starszych.

Czynsz w warszawskich lokalach na wynajem dziś wynosi między 12 a 17 zł za metr kwadratowy. Przyjmując 15 zł/m kw., to np. 40-metrowe mieszkanie będzie można wynająć za 600 zł. Znacznie taniej niż na wolnym rynku, ale o wiele drożej niż czynsz w mieszkaniu komunalnym - ok. 7 zł za m kw.

Więcej: http://m.warszawa.gazeta.pl

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje