Deweloperzy muszą się dostosować do zmian demograficznych
Autor: biznes.interia.pl/Rynek Seniora   08 maja 2015 13:14

Za kilkanaście lat polski rynek nieruchomości mieszkaniowych czeka wyhamowanie wynikające m.in. ze zmieniającej się struktury wiekowej konsumentów i nasycenia rynku nowymi osiedlami.

Według prognoz portalu RynekPierwotny.pl sytuacja demograficzna w naszym kraju sprawi, że w 2040 r. popyt na kredyty mieszkaniowe będzie mniejszy przynajmniej o 25-30 proc.,  a liczba transakcji na rynku mieszkaniowym spadnie co najmniej o 15 proc.   

Zdaniem Andrzeja Prajsnara, analityka portalu RynekPierwotny.pl, zmiany demograficzne będą trudnym testem dla deweloperów. Branża, która mocno rozrosła się w minionej dekadzie, już za 5-6 lat odczuje spadek popytu. 

W najbliższym czasie znacząco zmieni się profil konsumenta na rynku pierwotnym. Dominującą grupę będą stanowiły osoby po 60. roku życia, czyli przedstawiciele, którzy dziś reprezentują pokolenie Y. Będą to osoby bardziej aktywne i lepiej doinformowane niż ich rodzice.

Niemniej jednak to właśnie ich wiek będzie w znacznej mierze determinował kształt ofert deweloperów. Jak wynika z badań, starsi ludzi spędzają w domu 70-90 proc. czasu w ciągu dnia. Wśród osób powyżej 60. roku życia prawie 80 proc. cierpi na co najmniej jedną chorobę przewlekłą, przy czym średnio są to prawie 3 schorzenia.

Jak wynika z badań, 70 proc. z nich nigdy nie chciałoby przeprowadzić się do domu pomocy społecznej. Dlatego coraz ważniejsze będzie wyposażenie mieszkań i osiedli w ułatwienia dla niepełnosprawnych, takie jak szersze przejścia w drzwiach, szersze stopnie i lepsze oświetlenie.

Na znaczeniu może też zyskiwać otoczenie inwestycji, tj. bliskość sklepów, przychodni zdrowia i przystanków komunikacji miejskiej, ale i terenów zielonych. 

Więcej: www.interia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.