Dom dla seniora. Budować, wynajmować, remontować?
Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   13 listopada 2014 09:43

Ważne jest, aby na rynku nieruchomości pojawiły się mieszkania na wynajem dla seniorów, uwzględniające ich sytuację rodzinną, finansową i sprawność - mówi w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita” Bolesław Meluch, doradca zarządu Związku Banków Polskich.

Podaje przykład pierwszych jaskółek na rynku w postaci inicjatyw TBS ze Stargardu Szczecińskiego, gdzie takie budynki zostały oddane do użytku dla osób w wieku 50+.

Problem w tym, że oferta finansowania budownictwa na wynajem w Polsce, a tym bardziej skierowanego do seniora, praktycznie w tej chwili nie istnieje.

Jak podkreśla ekspert, w większości krajów europejskich problematyka senioralna leży w gestii samorządów. Także dostarczenie dla nich lokum. Z tym że często lokale dla seniorów finansowane są - np. w Holandii - w 85 proc. z funduszy ubezpieczenia socjalnego i w 15 proc. przez samego seniora.

Na pytanie, ile pieniędzy potrzeba na taki projekt dla seniorów - specjalnie zaprojektowany i wybudowany blok wraz z całym otoczeniem i opieką na co dzień - Bolesław Meluch odpowiada, że koszty miesięczne utrzymania seniora to ok. od 2,5 tys. do 6,2 tys. zł. Ta najwyższa wartość to wynik kosztów inwestycji i utrzymania projektu realizowanego przez państwo.

Wybudowanie jednego miejsca w domu opieki w Niemczech to 75 tys. euro. W Polsce na pewno jest to zdecydowanie mniej. Ale, jak obliczają eksperci z Austrii, dostosowanie miejsca zamieszkania do potrzeb seniora to nie więcej niż 25 proc. kosztów utworzenia nowego miejsca w domu opieki.

Tymczasem często seniorzy nie mają płynności, czyli gotówki na przeprowadzenie podstawowego remontu lokalu, nie mówiąc już o relatywnie kosztownym dostosowaniu mieszkania do ich sprawności fizycznej i mentalnej. Według szacunku eksperta to właśnie jest największy sektor mieszkań dla seniorów. Bo ileż jest "mieszkań bez barier"?

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.